
Substancje chemiczne – oznakowanie
Znaki chemiczne oraz różnego rodzaju substancje i mieszaniny mogą stwarzać zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi, którzy mają z nimi styczność – np. pracowników laboratoriów. Z tego powodu poprawne oznakowanie niebezpiecznych preparatów jest elementem niezmiernie ważnym, a sposób oznakowania powinien spełniać odpowiednie normy.
Oznakowanie substancji chemicznych i niebezpiecznych preparatów, określony jest w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 25 sierpnia 2015 r. w sprawie sposobu oznakowania miejsc, rurociągów oraz pojemników i zbiorników służących do przechowywania lub zawierających substancje stwarzające zagrożenie lub mieszaniny stwarzające zagrożenie . Znaki ostrzegawcze na środkach chemicznych są pomarańczowymi kwadratami z czarną obwódką i czarnym piktogramem. Rysunek wskazuje na rodzaj niebezpieczeństwa. Pod kwadratem może znajdować się również słowna informacja o rodzaju zagrożenia, które stwarza dana substancja chemiczna.
Dzięki piktogramom ostrzegawczym wiadomo, że podczas pracy z substancjami, wszystkie czynności muszą być wykonywane z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności.
Niebezpieczne substancje chemiczne – klasyfikacja
Zgodnie z przepisami opakowania i pojemniki, które zawierają niebezpieczne preparaty i substancje chemiczne, powinny być odpowiednio oznakowane. Na etykiecie powinny znajdować się m.in. informacje o nazwie substancji lub mieszaniny, dane teleadresowe przedsiębiorstwa, które wprowadziło preparat do obrotu oraz znak ostrzegawczy, wraz z wymienionym rodzajem zagrożenia.
Ze względu na rodzaj zagrożenia, jakie stwarzają preparaty i substancje chemiczne, dzielimy je na:
- wybuchowe;
- utleniające;
- skrajnie łatwopalne;
- wysoce łatwopalne;
- łatwopalne;
- bardzo toksyczne;
- toksyczne;
- szkodliwe;
- żrące;
- drażniące;
- uczulające;
- rakotwórcze;
- mutagenne;
- działające szkodliwie na rozrodczość;
- szkodliwe dla środowiska.
Warto dodać, że jedna substancja może stwarzać zagrożenia różnego typu, może być np. jednocześnie bardzo toksyczna i rakotwórcza.
Piktogramy, na których umieszczono informację słowną o rodzaju zagrożenia – znaki ostrzegawcze chemiczne z opisem




Substancje chemiczne ostrzegawcze – przykłady etykiet






Piktogramy ostrzegawcze CLP
Aby ujednolicić przepisy dotyczące oznakowania substancji i preparatów chemicznych, wprowadzono, rozporządzeniem CLP, Zharmonizowany System Klasyfikacji i Oznakowania Chemikaliów (GHS), który obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej. Piktogramy zgodne z tym rozporządzeniem mają charakter uniwersalny, są proste do odczytania, a dzięki temu przyczyniają się do zwiększenia ochrony zdrowia i życia ludzi, ale także ułatwiają obrót preparatami i substancjami chemicznymi.
Pełna lista piktogramów, zgodnych z unijnym rozporządzeniem:
1 thought on “Substancje chemiczne – oznakowanie”
Comments are closed.