Wyposażenie apteczki samochodowej

Wyposażenie apteczki samochodowej

14 grudnia 2020

Wyposażenie apteczki samochodowej – co powinna zawierać apteczka samochodowa? Warto pamiętać, że dzięki odpowiednio wyposażonej apteczce łatwiej udzielić pomocy ofierze wypadku, ratując jej zdrowie lub życie.

Apteczka samochodowa – czy jest obowiązkowa?

Chociaż odpowiedź na pytanie „czy apteczka samochodowa jest obowiązkowa?” brzmi „nie” (przynajmniej w przypadku samochodów osobowych), to jednak warto ją wozić. W świetle przepisów każdy, kto jest świadkiem wypadku, powinien udzielić pierwszej pomocy, jeśli ofiara jest w stanie, który zagraża jej życiu lub może spowodować ciężki uszczerbek na zdrowiu. Wyjątkiem są sytuacje, gdy nie można udzielić pomocy bez narażenia siebie (lub innych osób) na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia.

Apteczka samochodowa – przepisy

Zgodnie z przepisami apteczka samochodowa musi znajdować się na wyposażeniu niektórych pojazdów:

  • autobusów,
  • taksówek,
  • samochodów ciężarowych przewożących osoby,
  • pojazdów silnikowych przeznaczonych do nauki jazdy i egzaminowania.

Wyposażenie apteczki pierwszej pomocy – rozporządzenie

Prawo nie reguluje kwestii tego, co zawiera apteczka samochodowa. Dobrą praktyką jest stosowanie apteczek z wyposażeniem spełniającym normę DIN 13164.

Apteczka samochodowa – zawartość

Wyposażenie apteczki samochodowej. Czym różni się apteczka samochodowa od domowej?

W apteczce samochodowej powinny znaleźć się różnego rodzaju opatrunki, plastry z opatrunkami, chusty opatrunkowe i kompresy, a także środki ochrony osobistej (m.in. rękawiczki jednorazowe, maseczki do sztucznego oddychania, okulary ochronne). W apteczce powinny znajdować się również nożyczki i koc ratunkowy.

Wyposażenie apteczki domowej a wyposażenie apteczki samochodowej

W apteczce domowej, oprócz plastrów i opatrunków, powinny znajdować się również środki do dezynfekcji, preparaty łagodzące oparzenia i ułatwiające gojenie czy podstawowe leki (np. leki przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe, na problemy żołądkowe). Nie zaleca się wożenia leków i różnych preparatów w apteczce samochodowej.

Apteczka samochodowa – gdzie kupić?

Odpowiednio wyposażone apteczki samochodowe (oraz wkłady do apteczek) znajdziesz w ofercie sklepu Znakowo.pl.

Udostępnij: