Ile można jechać rowerem po ścieżce rowerowej?

Ile można jechać rowerem po ścieżce rowerowej?

20 maja 2025

Dozwolona prędkość na drodze dla rowerów a przepisy. Sprawdź, ile można jechać rowerem po ścieżce rowerowej.

Drogi dla rowerów – przepisy

Droga dla rowerów, potocznie nazywana ścieżką rowerową, to – według zapisów kodeksu drogowego – droga lub część drogi, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi, przeznaczona do ruchu rowerów, hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego oraz osób poruszających się przy użyciu urządzeń wspomagających ruch, a w określonych przypadkach także ruchu pieszych. Początek i koniec drogi dla rowerów wyznaczają odpowiednio znaki nakazu C-13 („droga dla rowerów”) i C-13a („koniec drogi dla rowerów”). Czy rowerzysta musi korzystać ze ścieżki dla rowerów? Tak, zgodnie z art. 33 ust. 1 kodeksu drogowego kierujący rowerem ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

Ograniczenia prędkości: ile można jechać rowerem po ścieżce rowerowej

W kodeksie drogowym nie ma oddzielnego zapisu, który wskazywał, jakie ograniczenie prędkości obowiązuje na drodze dla rowerów. Czy to oznacza, że nie ma żadnych limitów? Art. 18 ust. 1 ustawy o ruchu drogowym wskazuje, że kierujący pojazdem ma obowiązek jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, w szczególności: rzeźby terenu, stanu widoczności, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu. Biorąc pod uwagę definicje zawarte w kodeksie drogowym, przepisy te dotyczą również rowerzystów. Warto się im przyjrzeć:

  • kierujący – osoba kierująca pojazdem lub zespołem pojazdów (a także osoba, która prowadzi kolumnę pieszych, jedzie wierzchem lub pędzi zwierzęta),
  • pojazd – środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszyna lub urządzenie do tego przystosowane (z wyjątkiem urządzenia transportu osobistego),
  • rower – pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem.

Prędkości dopuszczalne pojazdów określa art. 20 kodeksu drogowego:

  • 50 km/h – na obszarze zabudowanym,
  • 20 km/h – w strefie zamieszkania.

Co ciekawe przepisy określają prędkość dopuszczalną dla hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego – jest to 20 km/h.

Ile można jechać rowerem po chodniku?

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że zasadniczo rowerzyści nie powinni jeździć po chodnikach. Korzystanie z drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone tylko w konkretnych przypadkach – mówi o tym art. 33 ust. 5 kodeksu drogowego. Jakie to przypadki?

  • Gdy rowerzysta opiekuje się osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem.
  • Szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkości większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i nie ma drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów.
  • Warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła)

Jakie ograniczenia prędkości obowiązują rowerzystę jadącego po chodniku? Przepisy mówią, że kierujący rowerem ma obowiązek jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego. Oprócz tego, jadąc rowerem po chodniku, należy zachować szczególną ostrożność, ustępować pieszym i nie utrudniać ich ruchu.

Ile można jechać rowerem po ścieżce rowerowej – FAQ

Z jaką prędkością może jechać rowerzysta?

Zgodnie z przepisami prędkość dopuszczalna pojazdów na obszarze zabudowanym wynosi 50 km/h, a w strefie zamieszkania 20 km/h. Przepisy wskazują, że kierujący ma obowiązek jechać  prędkością umożliwiającą panowanie nad pojazdem i z uwzględnieniem panujących warunków.

Z jaką prędkością rowerzysta może jechać po chodniku?

Zgodnie z przepisami poruszając się po chodniku, rowerzysta ma obowiązek jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego.

Czy rowerzysta może dostać mandat za to, że nie jedzie po ścieżce rowerowej?

Tak, za naruszenie obowiązku korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów (jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym porusza się lub zamierza skręcić) można dostać mandat w wysokości 100 zł.

Co grozi za zbyt szybką jazdę rowerem po chodniku?

Za naruszenie obowiązku poruszania się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego grozi mandat w wysokości 300 zł.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: