Mała architektura na terenach rekreacyjnych

Mała architektura na terenach rekreacyjnych

30 kwietnia 2025

Mała architektura na terenach rekreacyjnych – jakie elementy będą przydatne w parkach, na placach zabaw i innych terenach zielonych?

Mała architektura miejska na terenach rekreacyjnych pełni ważną rolę – wpływa na estetykę, porządkuje przestrzeń i czyni ją bardziej funkcjonalną, a także poprawia komfort użytkowników.

Mała architektura na terenach rekreacyjnych – o tym warto pamiętać

Ławki, stoły i inne elementy umożliwiające odpoczynek

To podstawowe wyposażenie parków i terenów rekreacyjnych. Odpowiednio rozmieszczone ławki, siedziska, zadaszone altanki, a także stoły piknikowe itp. nie tylko umożliwią odpoczynek, ale i sprzyjają integracji.

Kosze na śmieci

Kosze na śmieci są niezbędne dla utrzymania porządku. Powinno być ich tyle, aby spacerowicze nie musieli ich szukać. Warto zadbać o rozmieszczenie ich w regularnych odstępach i w kluczowych miejscach, np. przy wejściu do parku czy na plac zabaw, koło ławek. Na terenach rekreacyjnych, oprócz koszy na odpadki, sprawdzą się również kosze na psie odchody.

Stojaki na rowery

Coraz więcej osób przesiada się na rower. Solidne stojaki na rowery umożliwiają bezpieczne pozostawienie jednośladu podczas odpoczynku lub innych aktywności. Ważne, by stojaków było odpowiednio dużo.

Barierki i słupki

Słupki uliczne sprzyjają organizacji i zabezpieczeniu przestrzeni. Mogą oddzielać ruch pieszy od rowerowego, uniemożliwiają samochodom wjazd w miejsca przeznaczone dla pieszych. Oprócz zwykłych słupków drogowych na rynku dostępne są takżesłupki ozdobne – wybór odpowiednich słupków wpływa również na estetykę miejsca.

Sprzęt do ćwiczeń i urządzenia do zabawy

Siłownie plenerowe, place zabaw z huśtawkami, torami przeszkód itp., stoły do gier (ping pong, warcaby, szachy) aktywizują i dorosłych, i dzieci. Zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu i umożliwiają budowanie więzi społecznych. Sprzęty powinny być bezpieczne, trwałe i dostosowane do różnych grup wiekowych.

Mała architektura miejska a oświetlenie

Latarnie zwiększają poczucie bezpieczeństwa i umożliwiają korzystanie z przestrzeni również po zmroku. Lampy mogą pełnić również funkcję dekoracyjną, a dobrze zaprojektowane oświetlenie wpływa pozytywnie na odbiór całego terenu. Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych latarni mogą być lampy solarne – nie wymagają podłączenia do źródła zasilania i mogą obniżyć koszty eksploatacji oświetlenia.

Elementy dekoracyjne

Rzeźby, fontanny, donice z roślinami i inne elementy ożywiają przestrzeń, nadają jej indywidualny charakter i sprawiają, że korzystanie z terenu rekreacyjnego jest przyjemniejsze.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: