
Progi zwalniające na ścieżkach rowerowych
W ostatnich latach coraz więcej miast inwestuje w rozwój infrastruktury rowerowej. Ścieżki rowerowe o równej nawierzchni zapewniają komfort jazdy, ale też mogą zachęcać do rozwijania wyższych prędkości, co może stwarzać zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Czy progi zwalniające na ścieżkach rowerowych może poprawić bezpieczeństwo rowerzystów i pieszych?
Progi zwalniające – urządzenia BRD do uspokojenia ruchu
Progi zwalniające stanowią jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań, jeśli chodzi o uspokojenie ruchu. Te urządzenia BRD w formie wygarbienia montuje się na drogach w celu wymuszenia na kierujących wolniejszej jazdy. Stosuje się je w miejscach, w których nadmierna prędkość stanowi szczególne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu, m.in. na drogach osiedlowych, w pobliżu przejść dla pieszych, w okolicach szkół. Przepisy wskazują, że progi można stosować tylko tam, gdzie konieczne jest ograniczenie prędkości, jeśli inne metody nie mogą być stosowane lub ich skuteczność nie jest wystarczająca.



Progi wymuszające wolniejszą jazdę stosowane są przede wszystkim na ulicach. Ze względu na konstrukcje wyróżnia się różne typy urządzeń. Jednym z rodzajów są progi wyspowe – są one przyjazne rowerzystom, którzy poruszając się po ulicy, mogą bezpiecznie i komfortowo przejechać obok progu. Wraz z rozwojem infrastruktury rowerowej pojawiają się pomysły, by spowalniacze stosować również na niektórych odcinkach dróg rowerowych. Dobrej jakości ścieżki o gładkiej nawierzchni mogą zachęcać do szybkiej jazdy, co jest niepożądane np. w miejscach zatłoczonych.
Dlaczego progi zwalniające na ścieżkach rowerowych mogą być dobrym rozwiązaniem?
Progi zwalniające na ścieżkach rowerowych mogą wpływać na bezpieczeństwo innych rowerzystów i pieszych. Warto zauważyć, że rowerzyści poruszający się po ścieżkach z nadmierną prędkością mogą być niebezpieczni.
- Ścieżki rowerowe są często wąskie, a duża prędkość utrudnia mijanie i wyprzedzanie innych rowerzystów (i pieszych – na drogach dla rowerów i pieszych).
- Po ścieżkach rowerowych poruszają się również dzieci, których jazda może być nieprzewidywalna. Przy dużej prędkości trudniej zachować odpowiedni odstęp i wyhamować w razie konieczności.
- Im szybciej jedzie rowerzysta, tym trudniej zareagować mu na nagłe sytuacje, takie jak np. pieszy wchodzący na ścieżkę.
- Kolizje z innymi rowerzystami i pieszymi mogą być bardzo poważne w skutkach.
- Szybko poruszający się rowerzyści mogą budzić lęk u mniej doświadczonych amatorów jednośladów.
Zalety i wady progów zwalniających na drogach dla rowerów
Montaż progów zwalniających na drogach rowerowych może być dobrym rozwiązaniem w miejscach szczególnie narażonych na kolizje między różnymi użytkownikami ruchu. Dotyczy to np. skrzyżowań z drogami publicznymi, terenów w pobliżu szkół, przedszkoli, parków, placów zabaw, a także miejsc, w których ścieżki przecinają się z chodnikami lub prowadzą przez osiedla. Progi zwalniające, wymuszając wolniejszą jazdę:
- poprawiają bezpieczeństwo w punktach konfliktowych,
- zmniejszają ryzyko kolizji,
- ograniczają ryzykowną jazdę na trasach rekreacyjnych,
- zwiększają komfort mniej doświadczonych i wolniej poruszających się rowerzystów.
Chociaż progi zwalniające mogą być korzystnym rozwiązaniem, trzeba mieć świadomość ewentualnych zagrożeń i niedogodności dla rowerzystów związanych z ich montażem. Jeśli próg jest zbyt wysoki, źle oznakowany, śliski lub ma ostre krawędzie, może spowodować utratę równowagi i wywrócenie się rowerzysty. Zbyt wysokie spowalniacze mogą stanowić zagrożenie dla osób poruszających się na hulajnogach i powodować niedogodności np. dla rolkarzy. Trudności z bezpiecznym przejazdem przez próg mogą mieć rowerzyści przewożący dzieci w fotelikach i przyczepkach, natomiast zbyt dużo progów na ścieżce powoduje spadek płynności ruchu.
Progi zwalniające na ścieżkach rowerowych – FAQ
Progi zwalniające na ścieżkach dla rowerów powinny mieć specjalną konstrukcję. Nie mogą być zbyt wysokie, nie powinny mieć ostrych elementów, za to powinny być dobrze widoczne. Progi mają spowalniać ruch, ale nie mogą powodować zagrożenia dla rowerzystów.
Tak, w niektórych miejscach montaż progu na ścieżce rowerowej może być korzystnym rozwiązaniem – ogranicza ryzykowną, szybką jazdę rowerzystów i wpływa na poprawę bezpieczeństwa na ścieżce.
Chociaż progi zwalniające dla rowerów mogą wpływać na poprawę bezpieczeństwa, stosowanie urządzeń może wiązać się z pewnymi niedogodnościami, a progi o nieodpowiedniej konstrukcji mogą powodować zagrożenie. Warto stosować tylko progi przeznaczone do montażu na ścieżkach rowerowych.