Barierki PCV – zalety zastosowania w kontroli ruchu i na placach budowy

Barierki PCV – zalety zastosowania w kontroli ruchu i na placach budowy

20 lutego 2024

Barierki PCV znajdują szerokie zastosowanie w różnych miejscach i sytuacjach. Świetnie sprawdzają się m.in. do kanalizowania i organizacji ruchu oraz do zabezpieczania przestrzeni i prac prowadzonych na placach budowy. Sprawdź, jakie mają zalety i dlaczego warto je stosować!

Zapory drogowe a barierki plastikowe PCV typu U-20

Zapory drogowe należą do urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wyróżnia się zapory pojedyncze, podwójne oraz potrójne.

 • Do wygradzania miejsc robót prowadzonych w pasie drogowym stosuje się zapory drogowe pojedyncze U-20a i U-20b.
 • Do wygradzania miejsc robót prowadzonych na chodnikach, ciągach pieszych, pieszo-rowerowych lub ścieżkach rowerowych stosuje się zapory drogowe podwójne U-20c.
 • Do wygradzania poprzecznego jezdni mogą być stosowane zapory pojedyncze szerokie U-20b. Jeśli istnieje potrzeba zwiększenia bezpieczeństwa pieszych, zwłaszcza w miejscach zwiększonego natężenia ruchu dzieci, zaleca się stosowanie zapór drogowych potrójnych U-20d.

Do wygradzania miejsc niebezpiecznych, oprócz standardowych zapór wykonanych ze stali ocynkowanej, wykorzystuje się również uniwersalne bariery drogowe plastikowe. Barierki PCV typu U-20 mają wszechstronne zastosowanie i charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami.

Zalety barierek PCV

Łatwość montażu

Barierki wykonane z polichlorku winylu (barierki PCV) cechują się dużą trwałością, a przy tym są stosunkowo lekkie, co ułatwia ich montaż i transport. Zapory łatwo rozstawić. Poszczególne przęsła można ze sobą łączyć w prosty sposób, co pozwala tworzyć wygrodzenia o różnych kształtach. Barierki ustawione są na nóżkach. Mogą być stosowane na różnych, nawet nierównych powierzchniach.

Trwałość, odporność na niekorzystne czynniki, wszechstronne zastosowanie

PCV łatwo utrzymać w czystości. Materiał nie koroduje, jest odporny na działanie warunków atmosferycznych (wahania temperatur, śnieg, deszcz, promieniowanie UV) i wielu substancji chemicznych. Takie właściwości sprawiają, że barierki doskonale sprawdzają się zarówno na otwartym terenie, jak i wewnątrz budynków (np. w magazynach, halach produkcyjnych). Mogą być stosowane w miejscach o zróżnicowanej wilgotności, temperaturze itp., a także w miejscach narażonych na oddziaływanie pola magnetycznego (np. do zabezpieczania wykopów prowadzonych pod liniami wysokiego napięcia czy w pobliżu stacji energetycznych).

Zgodność z przepisami

Jak wskazują przepisy, zapory drogowe U-20 do wygradzania części jezdni, powinny mieć lica wykonane z folii odblaskowej i pokryte być po obu stronach pasami – na przemian białymi i czerwonymi. Barierki PCV dostępne są w różnych kolorach. Do zabezpieczania wykopów i wygradzania miejsc niebezpiecznych sprawdzą się np. białe lub pomarańczowe. Elementy barierek oklejone są odblaskową z ostrzegawczymi pasami. Pełnią funkcję fizycznej bariery ochronnej, a dodatkowo – ponieważ są dobrze widoczne – powalają z daleka zidentyfikować niebezpieczne miejsca. Bariery drogowe plastikowe typu U-20 nie mają ostrych krawędzi, niebezpiecznych metalowych elementów itp., co stanowi istotny aspekt w kontekście bezpieczeństwa. Konstrukcja pomyślana została w ten sposób, by zminimalizować ryzyko przypadkowego zranienia w razie kontaktu z barierką.

Możliwość personalizacji

Barierki PCV sprawdzają się wszędzie, gdzie konieczne jest zabezpieczenie terenu. To praktyczne rozwiązanie nie tylko dla firm budowlanych czy konserwatorskich, ale także organizatorów imprez masowych itp. Barierki można zamówić w różnych wersjach kolorystycznych. Co więcej, możliwe jest oznakowanie zapór napisem lub logotypem (na barierce można umieścić np. logo i/lub nazwę firmy). Dzięki specjalnym otworom montażowych na barierkach można łatwo zamocować tablice informacyjne, tablice reklamowe czy odpowiednie znaki.

Barierki plastikowe – użyteczne narzędzie do kontroli ruchu

Barierki plastikowe są skutecznym narzędziem do kontroli ruchu. Pomagają organizować i kanalizować ruch. Znajdują szerokie zastosowanie w przestrzeniach o różnym przeznaczeniu, zarówno w miejscach publicznych, w zakładach pracy, jak i na terenach prywatnych.

 • Wykorzystywane są do zapewnienia bezpieczeństwa podczas imprez masowych, koncertów, festynów, wydarzeń sportowych itp. Służą do wygradzania terenu imprezy, wydzielania poszczególnych sektorów i miejsc ograniczonego dostępu, kierowania ruchem uczestników. Zapobiegają niekontrolowanemu przemieszczaniu się po danym obszarze.
 • Bariery PCV stosuje się także w zakładach przemysłowych (hale produkcyjne, magazyny), np. do oznaczania obszarów o ograniczonym dostępie lub zwiększonym ryzyku. Mogą wydzielać obszary pracy, zabezpieczać powierzchnie wyłączone z ruchu, wyznaczać obszar działania maszyn.
 • Powszechnie stosowane są do oznaczania obszarów robót drogowych. Oddzielają obszary robocze od ruchu pojazdów. Zabezpieczają obszary niebezpieczne, takie jak np. głębokie wykopy, minimalizując ryzyko wypadków.

Bariery PCV – zastosowanie na placach budowy

Bariery plastikowe wykorzystywane są także na placach budowy. Stabilnie stoją nawet na nierównościach, bez problemu można przymocować do nich znaki bezpieczeństwa czy niezbędne tablice informacyjne, co jeszcze bardziej zwiększa ich użyteczność.

 • Mogą wyznaczać obszary robocze, oddzielać pracowników od ruchu pojazdu czy zasięgu pracy maszyn.
 • Sygnalizują o zagrożeniach i zabezpieczają strefy potencjalnie niebezpieczne.
 • Świetnie sprawdzają się do zabezpieczania wszelkich wykopów (chronią przed przypadkowym wpadnięciem do wykopu), wygradzania prac prowadzonych na wysokościach itp.
 • Sprawdzają się w sytuacjach awaryjnych, przy pilnych naprawach lub zmianach w organizacji prac na budowie.
 • Pomagają zorganizować teren budowy w bezpieczny sposób. Odpowiednie wydzielenie stref niebezpiecznych czy poszczególnych sektorów pozwala skutecznie kontrolować ruch maszyn i ludzi, a także minimalizuje chaos, co przekłada się na ogólne bezpieczeństwo i większą efektywność pracy.

Barierki PCV i ich zastosowanie – FAQ

Jaka jest różnica między barierkami PVC a PCV?

Nie ma żadnej różnicy. Bez względu, czy kupujemy barierki PVC, czy PCV, chodzi o produkt wykonany z jednakowego tworzywa, a mianowicie – polichlorku winylu (ang. polyvinyl chloride). W odniesieniu do produktów z tego materiału syntetycznego można również spotkać się z terminem PCW. Podsumowując, bariera drogowa plastikowa PCV, PVC i PCW to to samo.

Gdzie sprawdzą się barierki PCV?

Barierki PCV sprawdzają się do kontroli ruchu i do zabezpieczania miejsc niebezpiecznych, np. na placach budowy czy przy robotach drogowych. Stosowane są do wydzielania sektorów na różnego rodzaju imprezach, wytyczania ciągów komunikacyjnych, ale także do ogradzania miejsc wyłączonych z ruchu czy wygradzania miejsc, w których prowadzone są głębokie wykopy, prace instalatorskie, wodno-kanalizacyjne itp.

Czy barierki PCV są trwałe i odporne na warunki atmosferyczne?

Tak, PCV jest materiałem trwałym i odpornym na działanie niekorzystnych czynników, również atmosferycznych. Barierki wykonane z polichlorku winylu nie korodują i mogą być stosowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: