Blokady parkingowe – zastosowania i rodzaje urządzeń do ochrony miejsc postojowych

Blokady parkingowe – zastosowania i rodzaje urządzeń do ochrony miejsc postojowych

20 lutego 2024

Blokady parkingowe pozwalają skutecznie chronić miejsca postojowe przed parkowaniem pojazdów, które w danym miejscu parkować nie powinny. Sprawdzamy, gdzie i w jakich sytuacjach warto rozważyć montaż takiego urządzenia, jakie są rodzaje blokad i jak wybrać odpowiednią.

Czy blokady parkingowe są przydatne?

W miastach przybywa aut, czego nie można powiedzieć o parkingach i miejscach postojowych. Szczególnie te darmowe bywają dzisiaj na wagę złota. Zdarza się, że kierowcy łamią przepisy, ignorują znaki zakazu i parkują tam, gdzie nie powinni. Warto przypomnieć, że zgodnie z zapisami Kodeksu drogowego parkowanie jest zabronione m.in. w miejscach utrudniających wjazd i wyjazd (w szczególności do i z bramy, garażu, parkingu, wnęki postojowej) i w miejscach utrudniających dostęp do innych, prawidłowo zaparkowanych pojazdów, lub ich wyjazd. Bywa, że kierowcy zostawiają swoje auta na kopertach lub na prywatnych miejscach postojowych, opłacanych przez ich użytkowników. Niestety, ustawianie odpowiednich znaków, tabliczek itp. często nie wystarcza – kierowcy po prostu je ignorują. W tym kontekście blokady parkingowe są przydatnym urządzeniem ułatwiającym zarządzanie przestrzenią parkingową oraz umożliwiającym skuteczne zabezpieczanie miejsc postojowych przed nieuprawnionym dostępem.

Rodzaje blokad parkingowych

Blokada parkingowa to urządzenie montowane w celu fizycznego ograniczenia dostępu do miejsca postojowego. Kiedy jest rozłożona, stanowi przeszkodę uniemożliwiającą zajęcie miejsca postojowego. Może być także ustawiana, aby uniemożliwić wjazd nieuprawnionych pojazdów na daną przestrzeń lub przejazd przez teren prywatny. Aby zaparkować auto lub wjechać na zabezpieczony w ten sposób teren, wystarczy złożyć blokadę.

Blokady parkingowe można podzielić ze względu na różne kryteria, m.in. ze względu na kształt (konstrukcję) i sposób otwierania/zamykania urządzenia. Taka różnorodność pozwala dostosować urządzenia do specyficznych warunków lokalnych oraz indywidualnych preferencji użytkowników.

Rodzaj konstrukcji (kształt) blokady

Na rynku dostępne są blokady parkingowe o różnych konstrukcjach. Kształt może wpływać na funkcjonalność urządzenia, stabilności i odporność na manipulację. Może być również istotny z punktu widzenia integracji z otoczeniem i estetyki miejsca, w którym blokada jest zamontowana.

Popularne rodzaje blokad:

  • blokada parkingowa choinka (typu T),
  • blokada parkingowa motyl (serce, triangle),
  • blokada parkingowa słoń (typu U),
  • słupki parkingowe składane.

Sposób zamykania i otwierania blokady

Sposób, w jaki blokada parkingowa jest zamykana i otwierana, stanowi istotny element wpływający na użytkowanie takiego urządzenia. Blokady wyposażone są w różnorodne mechanizmy otwierania i zamykania, co umożliwia dostosowanie ich do różnych potrzeb użytkowników. Zasadniczo można je podzielić na tradycyjne, zamykane i otwierane ręcznie, oraz automatyczne. Standardowa blokada parkingowa może być zamykana na kłódkę lub na zamek (na klucz). Aby złożyć blokadę i umożliwić zaparkowanie auta w danym miejscu, użytkownik musi podejść do urządzenia i otworzyć mechanizm blokujący za pomocą klucza. Blokada parkingowa na klucz to dość popularne rozwiązanie, jeśli chodzi o ochroną miejsc postojowych i zarządzanie przestrzenią parkingową. Urządzenia są trwałe, niezawodne (nawet w trudnych warunkach atmosferycznych), proste w obsłudze i stosunkowo łatwe w konserwacji – ich utrzymanie nie wymaga dużych nakładów finansowych. Niemniej mają swoje ograniczenia i wady, np. aby otworzyć blokadę, trzeba wysiąść z auta. Ciekawym rozwiązaniem są automatyczne blokady parkingowe. Tego typu urządzenia otwierane są zdalnie, np. za pomocą specjalnego pilota lub aplikacji mobilnej w smartfonie. Takie blokady parkingowe umożliwiają szybki dostęp do miejsc parkingowych, a automatyczne sterowanie jest bardzo wygodne.

Niezależnie od tego, jaki mają kształt, oraz niezależnie od tego, w jaki sposób są składane i rozkładane, blokady parkingowe skutecznie pełnią swoje zadanie – chronią miejsca postojowe przed parkowaniem nieuprawnionych pojazdów.

Kiedy i gdzie sprawdzają się blokady parkingowe?

Blokady parkingowe stanowią użyteczne, a przy tym bardzo skuteczne narzędzie w zarządzaniu miejscami postojowymi. Sprawdzają się w różnych miejscach, w których problemem jest zajmowanie miejsc przez osoby trzecie.

  • Na montaż blokad parkingowych często decydują się mieszkańcy osiedli, którzy opłacają miejsce postojowe. Blokada skutecznie uniemożliwia zajmowanie przypisanych miejsc przez obce pojazdy. Takie rozwiązania są szczególnie przydatne na osiedlach w pobliżu centrum itp. i innych stref charakteryzujących się dużym natężeniem ruchu, gdy kierowcy, chcąc uniknąć opłat za parkowanie, wjeżdżają na parkingi osiedlowe.
  • Blokady montuje się nie tylko do ochrony miejsc postojowych, ale także przed wjazdami do garaży itp. Podniesiona blokada eliminuje ryzyko, że obcy pojazd zastawi wjazd/wyjazd.
  • Blokady parkingowe pomagają w zarządzaniu miejscami parkingowymi przeznaczonymi dla klientów, pracowników, gości czy pacjentów. Coraz częściej na montaż urządzeń decydują się więc właściciele sklepów i punktów usługowych. Można spotkać się z nimi na parkingach przed obiektami hotelowymi, szpitalami, przychodniami, lecznicami dla zwierząt, biurowcami, obiektami przemysłowymi itp. Blokady zabezpieczają parkingi przed nieuprawnionym dostępem, dzięki czemu pracownicy, goście i klienci mają zawsze zapewnione miejsce postojowe, a to wpływa m.in. na komfort korzystanie z oferowanych usług.

O czym trzeba pamiętać, montując blokadę parkingową?

Chociaż montaż blokady parkingowej jest prostym sposobem na zabezpieczenie miejsca postojowego, warto pamiętać, że w niektórych sytuacjach niezbędne będzie otrzymanie pozwolenia ustawienie takiego urządzenia.

Zgodnie z zapisami ustawy Prawo budowlane montaż obiektów małej architektury miejskiej nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia – z wyjątkiem obiektów małej architektury w miejscach publicznych. Wynika z tego, że na terenie własnej posesji można legalnie postawić blokadę parkingową, nie pytając nikogo o zgodę i wydanie odpowiedniej decyzji. Blokada nie może jednak utrudniać dostępu służbom miejskim, karetkom pogotowia itp. W innych przypadkach konieczne jest uzyskanie zgody właściciela lub zarządcy terenu.

  • Na terenach należących do miasta konieczne będzie zwrócenie się o wydanie pozwolenia do gminy.
  • Na terenie należącym do wspólnoty mieszkaniowej, np. na osiedlowym parkingu, zgodę musi wydać wspólnota. Warto pamiętać, że dzierżawa miejsca postojowego nie jest jednoznaczna ze zgodą na ustawienie blokady.

Za montaż blokady parkingowej bez otrzymania pozwolenia można zostać ukaranym mandatem w wysokości 500 zł. Dodatkowo zarządca ma prawo bez ostrzeżenia usunąć nielegalną blokadę.

Zastosowanie i rodzaje blokad parkingowych – FAQ

Dlaczego warto stosować blokady parkingowe?

Blokady parkingowe stanowią prosty, a zarazem skuteczny sposób na zabezpieczenie miejsc postojowych. Rozłożona blokada fizycznie uniemożliwia zajęcia miejsca przez nieuprawnione pojazdy.

Jakie są rodzaje blokad parkingowych?

Blokady parkingowe mają różne konstrukcje. Można wyróżnić m.in. blokady parkingowe typu U (słoń), typu T (choinka), typu motyl (serce, triangle) oraz składane słupki parkingowe.  Jeśli chodzi o sposób zamykania i otwierania blokad, zasadniczo można je podzielić następująco: blokady na klucz (na zamek, na kłódkę) i blokady automatyczne (otwierane pilotem, aplikacją mobilną na smartfonie).

Czy trzeba mieć zgodę na montaż blokady parkingowej?

Na prywatnym terenie nie trzeba mieć zgody na montaż blokady (urządzenie nie może jednak stanowić przeszkody dla służb miejskich). W innych przypadkach należy uzyskać zgodę właściciela lub zarządcy terenu. 

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: