Czy pieszy musi mieć odblaski?

Czy pieszy musi mieć odblaski?

4 lipca 2024

Elementy odblaskowe a bezpieczeństwo na drodze. Czy pieszy musi mieć odblaski? Sprawdzamy, jakie są przepisy i dlaczego elementy odblaskowe są tak ważne.

Dlaczego warto nosić elementy odblaskowe?

Przyczyną wielu wypadków z udziałem pieszych jest ich niedostateczna widoczność na drodze. Jak temu zaradzić? Prostym, tanim, ale bardzo skutecznym sposobem na to, by stać się bardziej widocznym, a tym samym poprawić swoje bezpieczeństwo, jest noszenie odblasków. Wydaje się to szczególnie ważne poza obszarem zabudowanym, po zmroku i w warunkach niedostatecznej widoczności. Dzięki elementom odblaskowym kierowca jest w stanie dostrzec pieszego wcześniej, nawet z odległości 150 metrów. To dość, by móc prawidłowo zareagować i zapobiec wypadkowi. Dla porównania – pieszy bez odblasków, poruszający się po zmroku, ubrany na ciemno jest widoczny z odległości ok. 30 metrów.

Czy pieszy musi mieć odblaski – jakie są przepisy?

Zgodnie z przepisami w określonych sytuacjach piesi muszą nosić odblaski. Obecne zapisy kodeksu drogowego wyglądają następująco:

Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowy w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze dla pieszych, drodze dla pieszych i rowerów lub drodze dla rowerów.

Przepis ten nie ma zastosowania w strefie zamieszkania, gdzie pieszy może korzystać z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdami oraz osobami poruszającymi się przy użyciu urządzeń wspomagających ruch.

Jakie elementy odblaskowe?

Na rynku dostępne są różne gadżety oraz odzież z elementami odblaskowymi. Aby poprawić swoją widoczność, można wyposażyć się np.:

  • w elastyczne opaski do założenia na nadgarstek lub na kostkę,
  • naszywki odblaskowe,
  • czapki, rękawiczki, kurtki z odblaskami,
  • plecaki i torby z elementami odblaskowymi.

Na pewno sprawdzą się także kamizelki odblaskowe. Mają dużą powierzchnię (odbijają więcej światła niż mniejsze elementy), są widoczne z każdej strony i łatwo założyć je na ubrania.

Co grozi za brak odblasków?

Elementy odblaskowe warto nosić przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa, ale za ich brak, podczas poruszania się po drodze po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, można zostać ukaranym mandatem. Za niestosowanie się do obowiązku używania elementów odblaskowych grozi mandat w wysokości 100 zł.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: