Dojazdy pożarowe w lasach – jakie muszą spełniać wymagania?

Dojazdy pożarowe w lasach – jakie muszą spełniać wymagania?

30 czerwca 2022

Dojazdy pożarowe w lasach, tak jak drogi pożarowe w miastach, umożliwiają szybki dojazd służb ratowniczych do miejsca pożaru i podjęcie akcji gaśniczej. Jakie muszą spełniać wymagania?

Kto odpowiada za ochronę ppoż. lasów i utrzymanie dojazdów pożarowych?

Ustawa o lasach mówi o tym, że w celu zapewnienia powszechnej ochrony lasów właściciele lasów są obowiązani m.in. do wykonywania zabiegów profilaktycznych i ochronnych zapobiegających powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożarów. Jednym z elementów ochrony ppoż. są dojazdy pożarowe. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów utrzymanie dojazdów pożarowych jest jednym z obowiązków właścicieli, zarządców lub użytkowników lasów, których lasy samoistnie lub wspólnie tworzą kompleks leśny o powierzchni ponad 300 ha.

Dojazdy pożarowe w lasach – wymagania

Wymagania, jakie powinny spełniać dojazdy pożarowe, określa rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad zabezpieczenia ppoż. lasów. Zgodnie z § 7 drogi leśne, które wykorzystywane są jako dojazdy pożarowe, powinny być oznakowane i utrzymane w  sposób zapewniający ich przejezdność. Odległość między dowolnym punktem położonym w lesie a najbliższą drogą publiczną (wyłączając autostrady i drogi ekspresowe) lub drogą wykorzystywaną jako dojazd pożarowy nie powinna przekraczać:

  •  750 m – dla lasów zakwalifikowanych do I kategorii zagrożenia pożarowego;
  • 1500 m – dla lasów zakwalifikowanych do II lub III kategorii zagrożenia pożarowego.

Jakie parametry powinny mieć dojazdy pożarowe w lasach?

Parametry dla dróg służących jako dojazdy pożarowe w lasach:

  • nawierzchnia gruntowa lub utwardzona o nośności co najmniej 10 ton i nacisku osi 5 ton;
  • promienie zewnętrzne łuków o długości co najmniej 11 m;
  • odstęp pomiędzy koronami drzew o szerokości co najmniej 6 m, zachowany do wysokości 4 m od nawierzchni jezdni;
  • jezdnia o szerokości co najmniej 3 m;
  • plac manewrowy o wymiarach co najmniej 20 x 20 m (w przypadku drogi bez przejazdu);
  • mijanki o szerokości co najmniej 3 m i długości 23 m, położone w odległości nie większej niż 300 m od siebie, z zapewnieniem ich wzajemnej widoczności (w przypadku dróg jednopasmowych).

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: