Drogowskazy turystyczne – na jakie znaki warto zwrócić uwagę, wybierając się w podróż samochodem?

Drogowskazy turystyczne – na jakie znaki warto zwrócić uwagę, wybierając się w podróż samochodem?

28 marca 2022

Drogowskazy turystyczne należą do znaków kierunku i miejscowości (kategoria E), które stosuje się, aby ułatwić kierowcom drogę dojazdu do miejscowości, a także ważnych lub interesujących obiektów.

Drogowskazy turystyczne – jak wyglądają i w jakim celu są stosowane?

Drogowskazy turystyczne to znaki od E-7 do E-12 oraz znak E-12a. Mają kształt strzałki, znajdujące się na nich napisy oraz symbole, a także ich obrzeża są barwy brązowej. Wskazują kierunek do obiektów turystycznych i wypoczynkowych. Mogą również podawać informacje o dużych obiektach przemysłowych.

Drogowskazy turystyczne na drodze

Do przystani wodnej lub żeglugi – E-7

Jeżeli w miejscowości lub w rejonie znajduje się kilka obiektów tego samego typu, na drogowskazie można umieścić nazwę konkretnego obiektu, którego dotyczy znak.

Do plaży lub miejsca kąpielowego / do ośrodka jazdy konnej – E-8

Znak E-8 z symbolem plaży wskazuje kierunek dojazdu do plaży lub miejsca kąpielowego. Jeżeli na drogowskazie umieszczony jest symbol jeźdźca na koniu, wówczas znak wskazuje kierunek do ośrodka jazdy konnej.

Do muzeum – E-9

Na drogowskazie E-9 umieszcza się nazwę muzeum oraz nazwę miejscowości (jeśli jest on ustawiony poza granicami administracyjnymi tej miejscowości). Znak ustawia się na wniosek właściwego terytorialnie organu administracji państwowej do spraw kultury.

Do zabytku kultury – E-10

Drogowskazy turystyczne E-10 stosuje się, aby wskazać dojazd do obiektu zabytkowego stanowiącego dobro kultury narodowej. W zależności od tego, dokąd prowadzi, może być umieszczony na nim symbol:

  • zamku,
  • kościoła (w przypadku obiektów o charakterze sakralnym),
  • cmentarza (jeśli znak prowadzi do zabytkowego cmentarza lub miejsca martyrologii).

Do zabytku przyrody – E-11

Drogowskaz E-11 wskazuje kierunek dojazdu do obiektu uznanego za pomnik przyrody. Stawiany jest na wniosek właściwego terytorialnie Konserwatora Przyrody. Tutaj, tak samo jak w przypadku znaku E-10, na drogowskazie mogą pojawiać się różne symbole.:

  • drzewa,
  • groty (jeśli prowadzi do groty lub jaskini),
  • skały (w przypadku zabytków przyrody nieożywionej),
  • ostoi ptaków (jeśli wskazuje dojazd do rezerwatu ptaków).

Do punktu widokowego – E-12

Ten znak ułatwia dojazd do punktów, z których istnieje dogodna możliwość obserwacji rejonów o walorach krajobrazowych.

Do szlaku rowerowego / do szlaku turystyki pieszej – E-12a

Zależnie od tego, jaki symbol znajduje się na drogowskazie E-12a, wskazuje on kierunek do:

  • miejsca, w którym rozpoczyna się lub przebiega oznakowany szlak turystyczny dla rowerów;
  • rozpoczynającego się lub przebiegającego w pobliżu szlaku turystyki pieszej.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: