Działanie mutagenne na komórki rozrodcze – kategorie zagrożenia, oznakowanie CLP

Działanie mutagenne na komórki rozrodcze – kategorie zagrożenia, oznakowanie CLP

10 listopada 2022

Do jakich kategorii klasyfikuje się substancje wykazujące działanie mutagenne na komórki rozrodcze? Jakim piktogramem i hasłami ostrzegawczymi powinny być oznakowane?

Działanie mutagenne na komórki rozrodcze – kategorie zagrożenia

Substancje o działaniu mutagennym na komórki rozrodcze zalicza się do jednej z dwóch kategorii.

KATEGORIA 1:

  • Substancje, co do których wiadomo, że wywołują dziedziczne mutacje, lub które uważa się za wywołujące dziedziczne mutacje w komórkach rozrodczych u ludzi.
  • Substancje, co do których wiadomo że wywołują dziedziczne mutacje w komórkach rozrodczych u ludzi.

W ramach kategorii 1 niebezpieczne substancje klasyfikuje się do kategorii 1A lub 1B.

KATEGORIA 2:

  • Substancje dające powody do niepokoju u ludzi z uwagi na możliwość wywołania dziedzicznych mutacji w komórkach rozrodczych u ludzi.

Przekazywanie informacji o zagrożeniach i elementy oznakowania dla substancji wykazujących działanie mutagenne na komórki rozrodcze

Piktogramem wskazującym, że substancja wykazuje działanie mutagenne na komórki rozrodcze, jest piktogram GHS 08 – stosuje się go do oznakowania substancji zaklasyfikowanych do kategorii 1 (1A i 1B) oraz kategorii 2.

 KATEGORIA 1 (1A i 1B)KATEGORIA 2
Hasło ostrzegawczeNiebezpieczeństwoUwaga
Zwrot określający zagrożenieH340: Może powodować wady genetyczne (podać drogę narażenia, jeżeli definitywnie udowodniono, że inna droga narażenia nie powoduje zagrożenia).H341: Podejrzewa się, że powoduje wady genetyczne (podać drogę narażenia, jeżeli definitywnie udowodniono, że inna droga narażenia nie powoduje zagrożenia).

Elementy wspólne dla obu kategorii

 KATEGORIA 1 (1A, 1B)
KATEGORIA 2
Zwrot określający środki ostrożności ZapobieganieP201: Przed użyciem zapoznać się ze specjalnymi środkami ostrożności. P202: Nie używać przed zapoznaniem się i zrozumieniem wszystkich środków bezpieczeństwa. P280: Stosować rękawice ochronne / odzież ochronną / ochronę oczu / ochronę twarzy.
Zwrot określający środki ostrożności
Reagowanie
P308 + P313 P308: W przypadku narażenia lub styczności: P313: Zasięgnąć porady / zgłosić się pod opiekę lekarza.
Zwrot określający środki ostrożności PrzechowywanieP405: Przechowywać pod zamknięciem.
Zwrot określający środki ostrożności
Usuwanie
P501: Zawartość / pojemnik usuwać do… (zgodnie z przepisami miejscowymi / regionalnymi / krajowymi / międzynarodowymi – do określenia. Producent lub dostawca określa, czy wymagania dotyczące usuwania mają zastosowanie do zawartości, pojemnika lub obu.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: