Jak e-papierosy wpływają na zdrowie?

Jak e-papierosy wpływają na zdrowie?

5 marca 2018

Papierosy szkodzą zdrowiu – chyba nikogo nie trzeba o tym przekonywać. Zawierają one mnóstwo substancji chemicznych, w tym rakotwórczych, które negatywnie oddziałują na nasz organizm. Szkodzą, a do tego pozostawiają bardzo nieprzyjemny zapach. Z tego powodu wiele osób uzależnionych od nikotyny sięga po papierosy elektroniczne, uchodzące za mniej szkodliwe. Czy słusznie? Jak e-papierosy wpływają na zdrowie?

Jeszcze do niedawna wszędzie tam, gdzie palenie papierosów było zabronione, można było bezkarnie sięgnąć po e-papierosa. W 2016 roku weszła w życie ustawa, która zabrania palenia w miejscach publicznych także papierosów elektronicznych.

Papieros vs. e-papieros

Jeden tradycyjny papieros zawiera ponad 5,5 tysiąca związków chemicznych (w tym około 40 kancerogenncyh), które uwalniają się podczas spalania. W e-papierosach nie zachodzi proces spalania (nikotyna jest inhalowana) i są one wolne od substancji smolistych. Należy jednak pamiętać, że papieros elektroniczny to tylko inna forma podania do organizmu nikotyny. Czy zdrowsza? Być może mniej szkodliwa, ale e-papierosy na pewno nie pozostają obojętne dla zdrowia.

Jak e-papierosy wpływają na zdrowie?

Ciężko odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, jak e-papierosy wpływają na zdrowie. Przede wszystkim jest produkt, który wszedł na rynek stosunkowo niedawno, a w związku z tym jego działanie nie zostało jeszcze dokładnie przebadane. Można jednak z całą pewnością stwierdzić, że palenie e-papierosów pozostaje szkodliwe dla układu krążenia. Elektroniczny papieros dostarcza organizmowi nikotyny, która jest neurotoksyną – w wysokich dawkach upośledza funkcjonowanie układu nerwowego. Dodatkowo nikotyna powoduje przyspieszenie czynności serca, częściowy skurcz naczyń czy wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Między innymi z tego powodu e-papierosy na pewno nie mogą być „zdrowszym” zamiennikiem dla osób chorych na serce.

Obostrzenia dotyczące e-papierosów

Nie tylko w Polsce wprowadzono obostrzenia i zakazy palenia e-papierosów. Holenderski Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM) opublikował badania, których wyniki wskazują, że e-papierosy mogą być bardziej szkodliwe, niż się zakłada. Według badań substancje znajdujące się w roztworze inhalacyjnym (nikotyna, glikol propylenowy, glicerol, nitrozaminy) mogą podrażniać, a nawet uszkadzać drogi oddechowe, powodować palpitacje i zwiększać ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Również Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwraca uwagę, że papierosy elektroniczne mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.

A jak e-papierosy wpływają na zdrowie osób, które same nie zaciągają się nikotyną, ale narażone są na wdychanie ich dymu? Co prawda można znaleźć informacje wskazujące, że e-papierosy w nikłym stopniu zmieniają jakość powietrza. Czy jest tak rzeczywiście, czy po prostu za mało jeszcze wiemy o papierosach elektronicznych? Obecnie holenderski RIVM prowadzi badania nad wpływem e-papierosów na biernych palaczy, ale jedno pozostaje pewne – lepiej w ogóle zrezygnować z nikotyny.

Udostępnij: