Gdzie sprawdzi się farba drogowa?

Gdzie sprawdzi się farba drogowa?

11 maja 2023

Gdzie sprawdza się farba drogowa? Nie tylko do znakowania dróg, chodników i ścieżek rowerowych. Zobacz, w jakich jeszcze miejscach można wykorzystać farbę drogową!

Farba drogowa – właściwości

Farba drogowa to specjalny produkt przeznaczony do malowania oznakowania poziomego na drogach. Ponieważ znaki drogowe przekazują uczestnikom ważne informacje i są kluczowe dla bezpieczeństwa, wszelkie symbole malowane farbą drogową muszą charakteryzować się określonymi parametrami. Farba drogowa powinna zapewniać oznakowaniu dobrą widoczność, zarówno w świetle dziennym, jak i w nocy, oraz trwałość. Znaki nie mogą się zbyt szybko ścierać, nawet przy intensywnym ruchu pojazdów i pod wpływem czynników atmosferycznych, dużej wilgotności itp. Dobrej jakości farba utrzymuje się na nawierzchni przez długi czas, co minimalizuje potrzebę częstego odnawiania znaków i minimalizuje koszty związane z ich ponownym malowaniem. Znaki poziome powinny charakteryzować się odpowiednią szorstkością. Ważne by farba była łatwa w aplikacji (ręcznie i przy pomocy specjalistycznych maszyn) i w miarę szybko schła.

Na jakich nawierzchniach można stosować farbę drogową?

Farby drogowe mogą być stosowane na różnego rodzaju nawierzchniach, nadają się do malowania znaków poziomych wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Aby mieć pewność, że farba jest odpowiednia do konkretnego podłoża, przed aplikacją oznakowania zawsze warto sprawdzić specyfikację produktu i zalecenia producenta. Jednym z miejsc, gdzie sprawdza się farba drogowa, są podłoża betonowe. Może być także stosowana na nawierzchniach asfaltowych, a także na płytach chodnikowych i kostce brukowej. Niektóre farby drogowe sprawdzają się także do malowania znaków na posadzkach żywicznych, które wykorzystywane są m.in. w garażach czy halach przemysłowych.

Nie tylko na jezdni – gdzie sprawdza się farba drogowa?

Farby drogowe sprawdzą się w różnych miejscach – nie tylko do malowania oznakowania poziomego na drogach publicznych. Różnego rodzaju znaki i symbole mogą przekazywać informacje istotne dla bezpieczeństwa, ułatwiać poruszanie się i porządkować przestrzeń. Kiedy i gdzie sprawdza się farba drogowa? Przykładowe zastosowania:
• oznakowanie terenów prywatnych i prywatnych posesji,
• malowanie znaków na obszarach przeznaczonych dla pieszych, np. na ścieżkach, chodnikach i placach na terenach rekreacyjnych,
• oznakowanie niektórych obiektów sportowych, np. malowanie linii na betonowych boiskach,
• oznakowanie dróg wewnętrznych, np. wewnątrzzakładowych,
• oznakowanie parkingów i hal garażowych, np. strzałki ułatwiające poruszanie się po parkingu lub garażu, linie wyznaczające miejsca postojowe, miejsca wyłączone z ruchu,
• oznakowanie poziome magazynów, hal produkcyjnych i innych przestrzeni przemysłowych.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Udostępnij: