Gdzie trzymać gaśnicę samochodową?

Gdzie trzymać gaśnicę samochodową?

22 lutego 2024

Czy wiesz, gdzie trzymać gaśnicę samochodową? Wybór odpowiedniego miejsca może mieć istotne znaczenie w przypadku, gdy konieczne jest jej użycie. Sprawdź, jakie miejsca w aucie będą odpowiednie, aby trzymać w nich gaśnicę, i o czym warto pamiętać.

 Czy gaśnica jest obowiązkowa i czy za jej brak w aucie można dostać mandat?

Gaśnica, obok trójkąta ostrzegawczego, jest jednym z obowiązkowych elementów wyposażenia samochodu osobowego. Wynika to z zapisów rozporządzenia w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Warto o tym pamiętać, ponieważ jej brak w aucie jest wykroczeniem, za które można zostać ukaranym mandatem. Art. 96 § 1 pkt. 5 kodeksu wykroczeń brzmi następująco: właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu dopuszcza pojazd do jazdy, pomimo że pojazd nie jest należycie zaopatrzony w wymagane urządzenia i przyrządy albo pomimo że nie nadają się one do spełnienia swego przeznaczenia, podlega karze grzywny.

Gdzie trzymać gaśnicę samochodową?

Zaopatrzenie się w gaśnicę to jedno, ale gdzie ją przechowywać? Wielu kierowców ma z tym problem, ponieważ przepisy tego nie precyzują. W rozporządzeniu dotyczącym niezbędnego wyposażenia pojazdów znajduje się jedynie zapis, że gaśnica powinna być umieszczona w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia. Gaśnicę można trzymać np.:

  • pod fotelami,
  • w schowkach,
  • w bagażniku (gaśnica nie powinna znajdować się pod bagażami).

Warto jeszcze zwrócić uwagę na zapisy znajdujące się w art. 60 ust. 1 pkt. 1 kodeksu drogowego. Zgodnie z nim pojazd nie może być używany w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim. Trzeba sobie uzmysłowić, że gaśnica przewożona luzem może stanowić potencjalne zagrożenie, np. w przypadku nagłego hamowania lub kolizji. Ważne jest więc nie tylko to, gdzie trzymać gaśnicę, ale i jak ją przewozić. Gaśnica powinna być odpowiednio zabezpieczona, aby nie przemieszczała się podczas jazdy.  W sklepach bez problemu można kupić specjalne uchwyty czy zaczepy, dzięki którym gaśnica pozostanie na miejscu, a w razie konieczności łatwo będzie ją znaleźć.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: