Gładkie tablice ADR

Gładkie tablice ADR

21 września 2023

Tablice barwy pomarańczowej są ważnym elementem oznakowania pojazdów przewożących towary niebezpieczne. Sprawdzamy, kiedy stosuje się gładkie tablice ADR, a kiedy tablice z numerami.

Kiedy gładkie tablice ADR, a kiedy tablice z numerami?

O tym, czy do oznakowania pojazdu niezbędne są gładkie tablice ADR, czy tablice z numerami, decyduje sposób przewozu – czy jest to przewóz luzem, w cysternie, czy w sztukach przesyłki.

Przewóz w sztukach przesyłki

Przewóz w sztukach przesyłki dotyczy, najogólniej mówiąc, przewozu towarów niebezpiecznych w opakowaniach. Mogą to być także towary w specjalnych naczyniach, np. w butlach, lub nieopakowane przedmioty zawierające materiały niebezpieczne.

Do oznakowania takich jednostek stosuje się dwie gładkie tablice ADR (po jednej z przodu i z tyłu pojazdu).

Pomarańczowe tablice przy przewozie luzem

Termin „przewóz luzem” odnosi się do przewozu nieopakowanych materiałów stałych lub przedmiotów w pojazdach lub kontenerach.

Do oznakowania pojazdów i kontenerów przeznaczonych do przewozu luzem stosuje się:

  • tablice ADR z numerami (z numerem rozpoznawczym zagrożenia i numerem UN) – po bokach każdej jednostki transportowej / każdego kontenera;
  • 2 gładkie tablice ADR – po jednej z przodu i z tyłu jednostki transportowej.

Możliwe jest również oznakowanie alternatywne – dopuszczalne jest oznakowanie dwoma tablicami ADR z numerami (po jednej z przodu i z tyłu pojazdu), z pominięciem gładkich tablic.

Oznakowanie pomarańczowymi tablicami przy przewozie w cysternie

Przewóz w cysternach obejmuje przewóz różnych materiałów i w różnych typach cystern.

Do oznakowania cystern stosuje się:

  • tablice ADR z numerami – na obu bokach każdej cysterny, każdej komory cysterny lub każdego elementu pojazdu-baterii (każda tablica odpowiednio do rodzaju przewożonego materiału);
  • 2 gładkie tablice ADR – z przodu i z tyłu jednostki transportowej.

Dopuszczalne jest oznakowanie alternatywne, z pominięciem gładkich tablic ADR – w sytuacji, gdy przewożony jest jeden towar niebezpieczny.

Jeśli jednostka transportowa przewozi jedną lub więcej cystern z materiałami o następujących numerach UN: 1202, 1203, 1223, 1863, również można pominąć puste tablice ADR. Wówczas z przodu i z tyłu pojazdu umieszcza się tablicę ADR z numerem najniebezpieczniejszego materiału.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: