Kontrola drogowa poza terenem zabudowanym

Kontrola drogowa poza terenem zabudowanym

7 marca 2024

Kontrola drogowa poza terenem zabudowanym – kiedy policjant może zatrzymać pojazd, czy można nie zatrzymać się do kontroli i o czym warto wiedzieć.

Niezatrzymanie się do kontroli drogowej – jakie grożą konsekwencje?

Niezatrzymanie się do kontroli drogowej jest wykroczeniem (art. 92  § 2 k.w.), za które grozi kara aresztu lub grzywny. Za niezastosowanie się, w celu uniknięcia kontroli, do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu kierowca może także zostać ukarany 15 punktami karnymi (zał. nr 1 do rozporządzenia w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego).

W określonych sytuacjach niezatrzymanie się do kontroli może być zakwalifikowane jako przestępstwo (art. 178b k.k.). Kodeks karny przewiduje za takie przestępstwo karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Dodatkowo sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. W razie skazania sprawcy za przestępstwo określone w art. 178b sąd orzeka także świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5000 złotych.

Kontrola drogowa poza terenem zabudowanym – co warto wiedzieć?

Policjant może zatrzymać pojazd do kontroli właściwie zawsze, niezależnie od pory dnia i nocy, na obszarze zabudowanym i na obszarze niezabudowanym. Jak wskazują przepisy, powinno być to w miejscu, w którym zatrzymanie nie będzie stanowiło zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu. Warto jednak wiedzieć, że do kontroli na obszarze niezabudowanym może nas zatrzymać jedynie policjant umundurowany. Wskazuje na to § 2 pkt 2 rozporządzenia z dnia 5 listopada 2019 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego:

Policjant nieumundurowany jest uprawniony do zatrzymania kierującego pojazdem wyłącznie na obszarze zabudowanym.

W jaki sposób może zatrzymać pojazd do kontroli nieumundurowany policjant?

Zgodnie z przepisami nieumundurowany policjant podaje sygnały:

  • w warunkach dostatecznej widoczności – tarczą do zatrzymywania pojazdów (tzw. lizak policyjny),
  • w warunkach niedostatecznej widoczności – latarką ze światłem czerwonym albo tarczą do zatrzymywania pojazdów ze światłem odblaskowym lub światłem czerwonym.

Kontrola poza obszarem zabudowanym – czy policjant musi się wylegitymować?

Zgodnie z przepisami po zatrzymaniu policjant podaje stopień, imię i nazwisko oraz przyczynę zatrzymania. Policjant nieumundurowany okazuje legitymację służbową bez wezwania (policjant umundurowany może okazać ją na żądanie kierowcy). Legitymacja powinna być okazana w taki sposób, aby umożliwić kierowcy odczytanie i zanotowanie danych pozwalających na identyfikację policjanta.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: