Kto może korzystać z buspasów?

Kto może korzystać z buspasów?

28 lutego 2022

Buspas to specjalnie wydzielony pas, przeznaczony dla pojazdów wykonujących odpłatny przewóz osób na regularnych liniach. Oznacza to, że mogą poruszać się nim np. autobusy i trolejbusy. Ale czy tylko? Kto może korzystać z buspasów?

Oznakowanie buspasów

Oznakowanie pionowe

Znak D-11 „początek pasa ruchu dla autobusów”

O początku pasa przeznaczonego dla pojazdów komunikacji publicznej informuje znak:

  • D-11 – jeśli buspas znajduje się po prawej stronie jezdni;
  • D-11a – jeśli buspas znajduje się po lewej stronie jezdni.

Jeżeli buspasem mogą poruszać się inne pojazdy, to wówczas na znaku D-11 powinien być umieszczony stosowny napis, np. TAXI.

Znak D-12 „pas ruchu dla autobusów”

Znak D-12 stosuje się, aby potwierdzić występowanie buspasa na całym odcinku między skrzyżowaniami. Jeśli pas wydzielony został na lewym pasie jezdni, napis BUS oraz symbol autobusy umieszcza się odpowiednio – po lewej stronie znaku. W przypadku, gdy buspas kończy się przed skrzyżowaniem, na końca pasa powinien pojawić się znak D-12 z tabliczką T-3a (koniec).

Oznakowanie poziome

Do wyznaczania buspasów, oprócz znaków drogowych pionowych, stosuje się również oznakowanie poziome – linie przerywane, ciągłe, oraz znak P-22 (napis „BUS”).  Znak P-22 powinien powtarzać się co 50 m, na całej długości odcinka wydzielonego dla pojazdów komunikacji miejskiej. Na początku buspasa stosuje się znaki P-9a lub P9b (strzałki naprowadzające) na przemian ze znakiem P-22.

Kto może korzystać z buspasów?

Buspasy wydziela się w celu usprawnienia ruchu pojazdów komunikacji miejskiej. Dzięki nim autobusy i trolejbusy nie stoją w korkach, co ma zachęcić do częstszego korzystania z transportu zbiorowego. Warto wiedzieć, kto może korzystać z buspasów. Wyznaczanie buspasów leży w gestii zarządcy drogi i to od zarządcy zależy, jakie pojazdy, oprócz tych, które wykonują odpłatny przewóz osób na regularnych liniach, będą mogły się po nich poruszać.

Na buspasie może być dopuszczony np. ruch taksówek, motocykli i rowerzystów – wówczas pas powinien być odpowiednio oznakowany. Zgodnie z ustawą o elektromobilności do dnia 1 stycznia 2026 r. po buspasach mogą poruszać się pojazdy elektryczne. Zarządca drogi może jednak ograniczyć taką możliwość w zależności od liczby osób poruszających się tego rodzaju pojazdami.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: