
Lakier utrwalający do farby drogowej: trwałe oznakowanie poziome
Lakier utrwalający do farby drogowej to produkt, który pozwala zwiększyć trwałość oznakowania poziomego. Dlaczego to tak ważne i dlaczego warto stosować taki utrwalacz?
Oznakowanie poziome
Malowane na drogach linie, strzałki, napisy itp. odgrywają ważną rolę w organizacji ruchu drogowego. Oznakowanie poziome ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa ruchu, usprawnienie ruchu i ułatwienie korzystania z drogi. Dzięki nim możliwe jest przekazywanie kierującym informacji i przyjętym sposobie prowadzenia ruchu również w miejscach, gdzie zastosowanie innego oznakowania jest niemożliwe lub niewystarczające. Znaki poziome wykorzystuje się również w innych miejscach, poza drogami publicznymi. Linie i różne symbole stosuje się m.in. do oznakowania parkingów (wyznaczanie miejsc postojowych, oznaczanie miejsc przeznaczonych dla konkretnych pojazdów lub użytkowników), hal przemysłowych i magazynów (wyznaczanie ciągów komunikacyjnych, miejsc niebezpiecznych) czy też obiektów sportowych i rekreacyjnych (linie boisk, tras rowerowych).
Niestety, farby mają ograniczoną trwałość, a oznakowanie poziome narażone jest na intensywne zużycie. Przyczynia się do tego nie tylko ruch pojazdów i pieszych, ale także zabrudzenia i ekspozycja na warunki atmosferyczne (deszcz, śnieg, promieniowanie UV, zmienne temperatury). Trwałość znaków można wydłużyć, stosując specjalne preparaty tworzące warstwę ochronną na powierzchni farby.
Czym jest lakier utrwalający do farby drogowej?
Lakier utrwalający do farby drogowej to preparat, którego zadaniem jest ochrona warstwy malarskiej przed przedwczesnym zużyciem. Może być aplikowany na istniejące już oznakowanie, jako warstwa nawierzchniowa. Dostępne są również produkty, które miesza się z farbą w odpowiedniej proporcji – powstała w ten sposób mieszanina ma lepsze właściwości niż sama farba, a namalowane nią oznakowanie jest trwalsze.
Lakier aplikowany na farbę tworzy bezbarwną powłokę ochronną. Warstwa ta zabezpiecza oznakowanie przed zabrudzeniami, działaniem wilgoci, blaknięciem, zżółknięciem i zwiększa trwałość namalowanych linii, symboli, napisów itp., jednocześnie zachowując ich czytelność. Tak jak i w przypadku malowania znaków farbami drogowymi, tak i przy przypadku nakładania utrwalacza ważne jest przestrzeganie zaleceń producenta w kwestii warunków aplikacji (sposób przygotowania podłoża, temperatura, wilgotność) i czasu schnięcia. W zależności od preparatu nawierzchnia może być przywrócona do użytku zazwyczaj od kilku do kilkunastu godzin po nałożeniu warstwy ochronnej na oznakowanie.
Producenci oferują różne rozwiązania, zarówno jeśli chodzi o skład, właściwości, jak i aplikację lakierów utrwalających. Mogą być nakładane tradycyjnie, np. za pomocą wałka. Wygodnym rozwiązaniem są lakiery zabezpieczające w sprayu, które mogą być nakładane za pomocą wózków do farb drogowych.



Lakier utrwalający do farb – dlaczego warto?
Nałożenie lakieru utrwalającego jest skutecznym sposobem na przedłużenie trwałości oznakowania poziomego w miejscach o większym natężeniu ruchu. Warstwa ochronna ogranicza wnikanie wody, zanieczyszczeń chemicznych, zabrudzeń. Ochrona przed promieniowaniem UV zapobiega blaknięciu, a w przypadku znaków koloru białego – także żółknięciu farby. Lakiery utrwalające mogą być stosowane zarówno wewnątrz obiektów (np. magazyny, hale produkcyjne), jak i na zewnątrz (np. parkingi, place manewrowe). Nałożenie lakieru na oznakowanie wiąże się z dodatkowymi kosztami, ale w wielu przypadkach jest to inwestycja, która się zwraca – zabezpieczone w ten sposób oznakowanie jest bardziej trwałe i rzadziej trzeba je odnawiać, znaki są lepiej widoczne, co z kolei przekłada się na poprawę bezpieczeństwa.
Lakier utrwalający do farby drogowej – FAQ
Trwałość warstwy ochronnej zależy od kilku czynników, m.in.: rodzaju produktu i warunków użytkowania (natężenie ruchu, warunki atmosferyczne, ekspozycja na zabrudzenia). Znaczenie ma również sposób i warunki aplikacji.
Nie każdy lakier utrwalający nadaje się do każdej farby. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z zaleceniami producenta.
Standardowy lakier utrwalający jest bezbarwny – tworzy przezroczystą powłokę ochronną, które nie powinna zmieniać koloru farby.
Tak, ale tylko jeśli oznakowanie jest w dobrym stanie, tzn. nie łuszczy się, nie jest silnie zabrudzone i dobrze przylega do podłoża. Warto pamiętać, że właściwie przygotowane podłoże zapewnia odpowiednią przyczepność.