Legalna hulajnoga elektryczna – wymagania i przepisy

Legalna hulajnoga elektryczna – wymagania i przepisy

8 maja 2025

Legalna hulajnoga elektryczna: jakie wymagania muszą spełniać hulajnogi elektryczne, aby były dopuszczone do ruchu?

Jakie wymagania musi spełniać legalna hulajnoga elektryczna?

W myśl definicji zawartej w kodeksie drogowym hulajnoga elektryczna to pojazd:

  • napędzany elektrycznie,
  • dwuosiowy,
  • z kierownicą,
  • bez siedzenia i pedałów,
  • konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.

Bardzo istotny jest tutaj zapis „bez siedzenia”. Dlaczego? Zgodnie z przepisami hulajnoga elektryczna z zamontowanym siodełkiem jest motorowerem, a takie pojazdy podlegają odrębnym przepisom. Motorower należy zarejestrować, niezbędne jest również wykupienie ubezpieczenia OC. Trzeba także pamiętać, że motorowerem nie można poruszać się ani po chodniku, ani po ścieżce rowerowej.

Wymagania, jakie powinien spełniać taki pojazd zostały określone w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Waga i maksymalne wymiary hulajnogi elektrycznej:

  • masa nie może przekroczyć 30 kg,
  • długość nie może przekraczać 1,4 m,
  • szerokość nie może przekraczać 0,9 m.

Zapisy rozporządzenia wskazują, że w hulajnodze elektrycznej konstrukcja powinna ograniczać rozwijanie prędkości przekraczającej 20 km/h i zapewniać możliwość skutecznego hamowania.

Legalna hulajnoga elektryczna – wyposażenie

Zgodnie z przepisami legalna hulajnoga elektryczna powinna być wyposażona:

  • z przodu – minimum w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
  • z tyłu – minimum w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej (w kształcie innym niż trójkąt) oraz minimum jedno światło pozycyjne barwy czerwonej;

– światła te mogą być zdemontowane, jeśli kierujący hulajnogą nie jest obowiązany do ich używania podczas jazdy; powinny odpowiadać następującym warunkom: oświetlone światłem drogowym innego pojazdu powinny być widoczne w nocy przy dobrej przejrzystości powietrza z odległości co najmniej 150 m; dopuszczalne są światła pozycyjne migające; światła czerwone nie mogą być widoczne z przodu, a białe/żółte – z tyłu;

  • z boku – minimum jedno światło odblaskowe barwy białej lub żółtej samochodowej, widoczne po obu stronach;
  • w minimum jeden skutecznie działający hamulec;
  • w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Oprócz tego hulajnogę elektryczną wyposaża się w :

  • numer rozpoznawczy lub kod graficzny umożliwiający identyfikację hulajnogi, nadany i umieszczony przez producenta w sposób trwały;
  • podpórkę lub podpórki umożliwiające stabilne ustawienie hulajnogi na podłożu.

Uprawnienia do kierowania hulajnogą elektryczną

Osoby pełnoletnie, które ukończyły 18 lat, nie muszą mieć żadnych uprawnień do kierowania hulajnogą elektryczną, ale mają obowiązek przestrzegania przepisów wynikających z kodeksu drogowego.

Inaczej jest w przypadku niepełnoletnich. Osoby w wieku od 10 do 18 lat, aby legalnie poruszać się tego rodzaju pojazdem po drogach publicznych, w tym również po chodnikach i ścieżkach rowerowych, muszą mieć takie same uprawnienia, jakie konieczne są do kierowania rowerem – niezbędna jest więc karta rowerowa lub prawo jazdy odpowiedniej kategorii (AM, A1, B1, T). Bez wskazanych uprawnień mogą poruszać się hulajnogą elektryczną po strefie zamieszkania.

Dzieci w wieku do 10 lat w ogóle nie mogą poruszać się hulajnogami elektrycznymi po drogach, bez względu na to, czy towarzyszy im osoba dorosła, czy nie. Mogą natomiast poruszać się po strefie zamieszkania, ale w tym przypadku wyłącznie pod opieką osób dorosłych.

Sprawdź również

Hulajnogi elektryczne – FAQ

Czy hulajnogą można jeździć po chodniku?

Zgodnie z przepisami po chodniku hulajnogą można jeździć tylko wówczas, gdy droga dla pieszych jest usytuowana wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h, i brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Ile maksymalnie może ważyć hulajnoga elektryczna?

Zgodnie z przepisami hulajnoga elektryczna może ważyć maksymalnie 30 kg.

Czy hulajnoga musi mieć dzwonek?

Tak, hulajnoga elektryczna musi być wyposażona w dzwonek lub inny sygnał dźwiękowy.

Czy hulajnoga elektryczna może mieć zamontowane siodełko?

Nie, zgodnie z przepisami hulajnoga elektryczna jest pojazdem bez siedzenia. Hulajnogi z zamontowanym siodełkiem są w świetle przepisów motorowerami, co wiąże się m.in. z koniecznością wykupienia OC.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: