Jaki mandat za zaśnieżony chodnik?

Jaki mandat za zaśnieżony chodnik?

21 grudnia 2023

Jesteś właścicielem nieruchomości? Sprawdź, jaki grozi mandat za zaśnieżony chodnik!

Obowiązki właścicieli nieruchomości

Czy właściciele nieruchomości mają obowiązek odśnieżania chodników przed posesją? Tak – reguluje to ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zgodnie z jej zapisami (art. 5 ust. 1 pkt 4) właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z dróg dla pieszych położonych wzdłuż nieruchomości. Dalej znajduje się zapis precyzujący, kiedy na właścicielu ciąży wspomniany obowiązek:

za taką drogę uznaje się wydzieloną część drogi publicznej przeznaczoną do ruchu pieszych, położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości.

Co ważne, właściciele nieruchomości nie mają obowiązku uprzątania drogi dla pieszych, czyli m.in. usuwania śniegu i logu, jeżeli na takiej drodze dopuszczony jest płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych.

Mandat za zaśnieżony chodnik

Niedopełnienie obowiązku odśnieżenie chodnika jest wykroczeniem, a właściciele nieruchomości, którzy nie odśnieżają chodników przed swoimi posesjami, mogą zostać ukarani mandatem. Ma tu zastosowanie art. 117 § 1. Kodeksu wykroczeń. Brzmi on następująco:

Kto, mając obowiązek utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy w celu zabezpieczenia należytego stanu sanitarnego i zwalczania chorób zakaźnych, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.

Dlaczego warto zainwestować w pojemniki na piasek i sól drogową?

Mandat za zaśnieżony chodnik to jedno. Konsekwencje mogą być znacznie poważniejsze, jeśli ktoś dozna szkody w wyniku zaniedbania obowiązku odśnieżania (np. jeśli się poślizgnie i dozna urazu). Wówczas właściciel nieruchomości może zostać pociągnięty do odpowiedzialności cywilnej. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zadbać, aby chodnik przed posesją nie był zaśnieżony i oblodzony. Sprzymierzeńcami w walce ze skutkami zimy są piasek, sól drogowa oraz specjalne pojemniki, które umożliwiają ich przechowywanie. Pojemniki na sól i piasek mają różne pojemności, dzięki czemu łatwo zaopatrzyć się w odpowiednią ilość tych substancji sypkich. Warto postawić na pojemniki ze sprawdzonego źródła, takie które będą charakteryzować się  solidną konstrukcją i odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Pojemniki na sól i piasek to praktyczne rozwiązanie nie tylko dla właścicieli nieruchomości, ale także zarządców spółdzielni, właścicieli firm, punktów usługowych itp.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: