Materiały odblaskowe

Materiały odblaskowe

21 marca 2018

Materiały odblaskowe pojawiły się na rynku w latach 50-tych ubiegłego stulecia. Dzisiaj wykorzystywane są do produkcji odzieży roboczej, ale odblaski pojawiają się również jako elementy codziennych ubrań czy butów, zwłaszcza dziecięcych. Co warto wiedzieć o materiałach odblaskowych i dlaczego są tak przydatne?

Jak działają odblaski?

Zasada działania odblasków jest stosunkowo prosta. Materiały odblaskowe odbijają (w kierunku źródła) światło, które na nie pada, przy czym nie rozpraszają tego światła. Dzięki temu powstaje efekt świecenia białym światłem.

Istnieją dwa rodzaje materiałów odblaskowych – różni je technologia wykonania i sposób odbijania światła.

  • Materiały odblaskowe mikrokulkowe – na tkaninie osadzone są mikroskopijnej wielkości, szklane kulki, które odbijają promienie światła. Są to najbardziej powszechnie stosowane elementy odblaskowe, ich zaletą jest duża odporność, m.in. na uszkodzenia mechaniczne.
  • Materiały odblaskowe mikropryzmatyczne – światło odbijane jest przez specjalnie uformowane pryzmaty.

Norma ISO 20471:2013 – materiały odblaskowe a odzież robocza

Materiały odblaskowe wykorzystywane są do produkcji odzieży roboczej i ochronnej, np. dla drogowców, pracowników znajdujących się na placach budowy, policjantów czy strażaków. Właściwości, jakie powinna mieć odzież robocza o intensywnej widzialności, określa norma EN ISO 20471:2013. Norma wprowadza trzy kategorie odzieży odblaskowej i precyzuje właściwości, jakie każda z tych klas powinna posiadać.

Materiały odblaskowe, czyli jak podnieść poziom bezpieczeństwa

Materiały odblaskowe to bardzo prosty i, co również ważne, niedrogi sposób na zapewnienie sobie bezpieczeństwa w warunkach ograniczonej widoczności. Bardzo często piesi i rowerzyści nie zdają sobie sprawy, że na nieoświetlonym poboczu kierowca jest w stanie ich zauważyć dopiero z odległości  20 – 30 metrów. Tymczasem wystarczy mieć na odzieży jeden odblaskowy element, by stać się widocznym na ciemnej drodze, a to z kolei może uratować życie.

Na rynku można znaleźć bogatą ofertę ubrań z elementami odblaskowymi. Nie trzeba inwestować w odblaskowe kurtki robocze. Wystarczy kamizelka za kilkanaście złotych lub świetnie sprawdzająca się opaska odblaskowa, która kosztuje jedynie kilka złotych.

UWAGA! Zgodnie z przepisami każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu na drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Za ich brak grozi mandat w wysokości 20 – 500 zł.

Udostępnij: