
Miejsca uprzywilejowane w autobusach – oznakowanie
Miejsca uprzywilejowane w autobusach: oznakowanie zgodne z wytycznymi zawartymi w Regulaminie nr 107 Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ) – Jednolite przepisy dotyczące homologacji pojazdów kategorii M2 i M3 w zakresie ich budowy ogólnej [2018/237]. Jakie piktogramy stosuje się oznakowania miejsc dla wózków dziecięcych, wózków inwalidzkich i pasażerów o ograniczonej możliwości poruszania się?
Miejsca uprzywilejowane w autobusach i ich znaczenie
Z komunikacji miejskiej korzystają osoby o różnych potrzebach i możliwościach ruchowych. Jednym z podstawowych elementów, który sprzyja tworzeniu przyjaznej i dostępnej dla wszystkich przestrzeni, jest wyznaczanie miejsc preferencyjnych (uprzywilejowanych).



Miejsca uprzywilejowane w autobusach to nie tylko pojedyncze miejsca siedzące, ale także przestrzeń na wózki dziecięce i inwalidzkie. Zarezerwowane są w pierwszej kolejności dla pasażerów o specjalnych potrzebach i o ograniczonej możliwości poruszania się. Co to oznacza? Zgodnie z Regulaminem nr 107 Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ) – Jednolite przepisy dotyczące homologacji pojazdów kategorii M2 i M3 w zakresie ich budowy ogólnej [2018/237]:
pasażer o ograniczonej możliwości poruszania się to każdy pasażer mający trudności podczas korzystania z publicznych środków transportu, taki jak osoba niepełnosprawna (w tym osoby z obniżoną sprawnością sensoryczną i intelektualną, użytkownicy wózków inwalidzkich, osoby z upośledzeniem narządu ruchu, osoby niskiej postury, osoby z ciężkimi bagażami, osoby w podeszłym wieku, kobiety ciężarne, osoby z wózkami na zakupy, a także osoby z dziećmi, w tym z dziećmi siedzącymi w wózkach spacerowych).
Oznakowanie miejsc uprzywilejowanych w autobusach
Zazwyczaj miejsca uprzywilejowane znajdują się w przedniej lub środkowej części pojazdu, blisko wejścia, tak by osoby mające trudności z poruszaniem się lub opiekujące się dzieckiem mogły łatwo z nich skorzystać. Do ich oznaczania stosuje się naklejki (czasem także znaki podłogowe) z odpowiednimi piktogramami. Naklejki umieszcza się m.in. na szybkach przy siedzeniach specjalnych, nad siedzeniami – na bocznych ścianach pojazdu. Czasem, choć jest to spotykane rzadziej, symbole graficzne są nadrukowane na materiale siedziska. W celu poinformowania pasażerów, że w autobusie znajdują się miejsca i strefy preferencyjne, stosuje się także odpowiednie oznakowanie na drzwiach oraz na szybach znajdujących się przy wejściu do pojazdu. Naklejki na drzwiach wskazują również, że wejście przystosowane jest do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością – w szczególności osób poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz rodziców lub opiekunów z wózkami dziecięcymi.
Poprawie rozpoznawalności miejsc uprzywilejowanych sprzyja stosowanie ujednoliconego oznakowania, zgodnie z wytycznymi określonymi w Regulaminie nr 107 EKG ONZ.
Miejsca preferencyjne w autobusach – piktogramy i wytyczne unijne dla pojazdów kategorii M2 i M3
Do oznakowania miejsc preferencyjnych, zgodnie z wytycznymi Regulaminu nr 107 EKG OZN, stosuje się niebieskie naklejki (średnica minimum 130 mm) z białymi piktogramami. Znaki powinny być zgodne z normą ISO 3864. Symbol graficzny powinien być widoczny z zewnątrz pojazdu – z przodu oraz z lewej i z prawej jego strony.
Oznakowanie miejsc dla użytkowników wózków inwalidzkich
- Piktogram: osoba na wózku inwalidzkim.
- Umiejscowienie znaku: znak umieszcza się w pobliżu drzwi głównych i wewnątrz pojazdu, bezpośrednio obok każdej przestrzeni dla wózków inwalidzkich.
Oznakowanie miejsc dla pasażerów o ograniczonej możliwości poruszania się
- Piktogram: osoba z laską.
- Umiejscowienie znaku: znak umieszcza się w pobliżu drzwi głównych i wewnątrz pojazdu – przy siedzeniu specjalnym, wskazując, czy wózek powinien być zwrócony przodem, czy tyłem do kierunku jazdy.
Oznakowanie miejsc dla wózków dziecięcych
- Piktogram: wózek dziecięcy.
- Umiejscowienie znaku: znak umieszcza się w pobliżu drzwi zapewniających dostęp do przestrzeni dla wózków.
Warto zauważyć, że oprócz naklejek zgodnych z unijnymi wytycznymi w autobusach i tramwajach stosuje się także inne piktogramy, np. do wskazania, że miejsce przeznaczone jest dla kobiet w ciąży lub osób z dziećmi.
Miejsca uprzywilejowane w autobusach – FAQ
Miejsca uprzywilejowane przeznaczone są dla osób mających problemy z mobilnością, w szczególności dla osób starszych, kobiet w ciąży, osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, osób z wózkami dziecięcymi, osób z niepełnosprawnościami.
Do oznaczania miejsc uprzywilejowanych stosuje się naklejki z odpowiednimi piktogramami: osoba z laską, osoba na wózku inwalidzkim, wózek dziecięcy. Tło znaku jest niebieskie, a piktogram jest koloru białego.
Najczęściej znajdują się blisko wejść głównych wyposażonych w rampy (zazwyczaj w przedniej lub środkowej części pojazdu).