Najazd krawężnikowy – gdzie warto stosować?

Najazd krawężnikowy – gdzie warto stosować?

25 maja 2023

Do czego służy najazd krawężnikowy i gdzie warto stosować tego rodzaju urządzenia?

Pokonanie wysokiego krawężnika może być wyzwaniem – zarówno dla kierowców, jak i innych użytkowników, np. osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, dla rodziców z wózkami dziecięcymi, dla osób z bagażami na kółkach, dla rowerzystów. W miejscach, w których różnica poziomów między jezdnią a krawężnikiem może utrudniać poruszanie się, warto stosować najazdy krawężnikowe.

Co to jest i do czego służy najazd krawężnikowy?

Najazd krawężnikowy jest urządzeniem umożliwiającym łatwe i bezpieczne pokonywanie krawężników. Zastosowanie takiego progu zmniejsza ryzyko uszkodzenia samochodu podczas pojazdu i minimalizuje niedogodności podczas pokonywania różnicy poziomów. Urządzenie ma prostą konstrukcję. To rodzaj rampy montowanej przy krawężniku. W ten sposób, zamiast uskoku, powstaje łagodny podjazd.

Z jakich materiałów może być wykonany najazd krawężnikowy?

Najazdy krawężnikowe najczęściej wykonuje się z tworzyw sztucznych o odpowiedniej trwałości. Popularnym rozwiązaniem są najazdy gumowe. Są one elastyczne i wytrzymałe, m.in. na uszkodzenia mechaniczne, nie łamią się i nie pękają pod wpływem ciężaru samochodów. Guma jest również odporna na działanie niekorzystnych czynników, w tym atmosferycznych, takich jak promieniowanie UV, wilgoć, wahania temperatur. Dzięki temu najazdy mogą być z powodzeniem stosowane zarówno wewnątrz pomieszczeń, np. hale garażowe, jak i pod gołym niebem. Bardzo często powierzchnia najazdu krawężnikowego jest perforowana, co poprawia przyczepność i zapewnia stabilne oparcie dla opon i kółek.

Gdzie sprawdzi się najazd krawężnikowy?

Najazdy krawężnikowe to urządzenia uniwersalne. Sprawdzą się właściwie w każdym miejscu, w którym pokonanie wysokiego krawężnika stanowi problem. Są dobrym rozwiązaniem z punktu widzenia kierowców, szczególnie w przypadku samochodów o niskim zawieszeniu. Wysoki krawężnik może stanowić przeszkodę podczas parkowania czy wjazdu na chodnik. Najazdy ułatwiają manewrowanie i minimalizują ryzyko uszkodzenia pojazdu. Urządzenia ułatwiające podjazd na wysoki krawężnik są bardzo pomocne dla osób poruszających się na wózkach, umożliwiając samodzielne i bezpieczne pokonanie przeszkody. To także rozwiązanie ułatwiające poruszanie się po mieście rowerem.

Najazdy krawężnikowe mogą być montowane np.:

  • na parkingach i miejscach postojowych,
  • na przejściach dla pieszych i przejazdach dla rowerzystów,
  • w sklepach i centrach handlowych,
  • budynkach użyteczności publicznej (szkoły, szpitale, urzędy itp.).

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: