Najazdy kablowe – do czego służą i w jakich miejscach się sprawdzą?

Najazdy kablowe – do czego służą i w jakich miejscach się sprawdzą?

29 czerwca 2023

W jaki sposób opanować plątaninę kabli? Pomogą w tym najazdy kablowe. Sprawdź, dlaczego ich montaż to dobre rozwiązanie i w jakich miejscach warto je stosować.

Najazd kablowy – co to jest i do czego służy?

Najazdy kablowe to proste urządzenia służące do zabezpieczania przewodów, rur itp. Najczęściej wykonywane są wytrzymałych, odpornych na obciążenia, a jednocześnie tworzyw sztucznych, chociaż można spotkać się także z innymi rodzajami, np. najazdami metalowymi. Z zewnątrz konstrukcja najazdów przypomina progi podrzutowe. Jednak w odróżnieniu od urządzeń wykorzystywanych do spowolnienia ruchu, wewnątrz najazdów biegną kanały umożliwiające schowanie wszelkiego rodzaju kabli.

Najazdy kablowe mają przeważnie modułową konstrukcję, dzięki czemu bez problemu można zbudować najazd o pożądanej długości. Mogą mieć różną liczbę kanałów (dostępne są np. najazdy 2-, 3-, 5-komorowe) i wytrzymywać różne poziomu nacisku. Wybierając urządzenie, warto więc wziąć pod uwagę nie tylko, jak dużo kabli wymaga osłony, ale także jakie jest natężenie ruchu i jakiego typu pojazdy poruszają się w danym miejscu.

Dlaczego najazdy kablowe to dobre rozwiązanie?

 • Chronią przewody przed przypadkowym zerwaniem, uszkodzeniami mechanicznymi itp.
 • Porządkują okablowanie i ułatwiają dostęp do przewodów.
 • Poprawiają bezpieczeństwo pracowników i użytkowników danego terenu. O leżące na podłodze kable łatwo się potknąć. Najazdy eliminują ryzyko upadków i urazów.
 • Wpływają na estetykę. Pozwalają uniknąć plątaniny kabli i pomagają utrzymać porządek, dzięki czemu przestrzeń prezentuje się schludnie i estetycznie.
 • Są łatwe w montażu i demontażu. Najazdy kablowe można łatwo zamocować, a gdy nie są już potrzebne – równie łatwo zdemontować. Mogą być mocowane na stałe lub tylko czasowo. Podłoże nie wymaga specjalnego przygotowania.

Gdzie warto stosować najazdy kablowe?

Najazdy sprawdzą się w każdym miejscu, w którym istnieje konieczność zabezpieczenia kabli. Będą przydatne np.:

 • w magazynach i na halach produkcyjnych,
 • w przestrzeniach wystawienniczych,
 • podczas imprez plenerowych, koncertów, festynów itp.,
 • w centrach handlowych,
 • na parkingach,
 • na budowach, podczas remontów.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Udostępnij: