Niezatrzymanie się do kontroli drogowej – co mówią przepisy?

Niezatrzymanie się do kontroli drogowej – co mówią przepisy?

11 stycznia 2024

Czy wiesz, jakie konsekwencje grożą za niezatrzymanie się do kontroli drogowej? Sprawdź, jakie są przepisy, kiedy niezatrzymanie się do kontroli jest wykroczeniem, a kiedy przestępstwem.

Co grozi za niezatrzymanie się do kontroli drogowej?

Niezatrzymanie się do kontroli a kodeks wykroczeń

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego za niezatrzymanie się do kontroli drogowej, grozi 15 punktów karnych. Kwalifikację prawną stanowi art. 92  § 2 k.w. Brzmi on następująco:

Kto w celu uniknięcia kontroli nie stosuje się do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu, podlega karze aresztu albo grzywny.

Dodatkowo – zgodnie z § 3 – w razie popełnienia takiego wykroczenia można orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

  • Art. 24. § 1a. k.w. wskazuje, że za wykroczenie określone w art. 92  § 2 grzywnę wymierza się w wysokości do 30 tysięcy złotych. W przypadku recydywy, jeśli kierowca popełnia to samo wykroczenie w ciągu dwóch lat od ostatniego prawomocnego ukarania, wymierza się karę grzywny w wysokości nie niższej niż dwukrotność dolnej granicy ustawowego zagrożenia.
  • Kara aresztu trwa od 5 do 30 dni.

Czy niezatrzymanie się do kontroli drogowej może być kwalifikowane jako przestępstwo?

W niektórych sytuacjach niezatrzymanie się do kontroli drogowej jest przestępstwem. Art. 178b Kodeksu karnego wskazuje:

Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

To jednak nie wszystko. W razie skazania za przestępstwo w art. 178b sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Dodatkowo orzeka świadczenie pieniężne w wysokości od 5 do 60 tysięcy złotych.

Warto pamiętać: jeśli funkcjonariusz wydaje polecenie do zatrzymania z pojazdu, stosując sygnały świetlne i dźwiękowe, niezatrzymanie się do kontroli traktowane jest jako przestępstwo!

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: