Numer UN na tablicach ADR

Numer UN na tablicach ADR

27 września 2022

O czym mówi numer UN na pomarańczowych tablicach, którymi oznakowuje się pojazdy przewożące towary niebezpieczne?

 O czym mówią tablice barwy pomarańczowej? Jakie muszą spełniać wymagania?

Pojazdy przewożące towary niebezpieczne powinny być oznakowane dwiema specjalnymi tablicami ADR barwy pomarańczowej. Jedną tablicę mocuje się z przodu, drugą na tyle jednostki transportowej, prostopadle do jej osi podłużnej. Na tablicach znajdują się dwa numery – numer identyfikacji zagrożenia oraz numer UN.

Zgodnie przepisami oba numery powinny być naniesione czarnymi cyframi o wysokości 100 mm i grubości linii 15 mm. Numer identyfikacji zagrożenia znajduje się w górnej części tablicy, natomiast UN – w dolnej. Numery oddzielone są od siebie czarną poziomą linią o szerokości 15 mm, która przebiega w połowie tablicy. Ze względów bezpieczeństwa oba numery powinny być nieścieralne i powinny zostać czytelne po 15 minut przebywania w ogniu. Wymienne cyfry i litery wchodzące w skład numeru identyfikacji zagrożenia i numeru UN powinny pozostawać podczas przewozu na swoich miejscach, niezależnie od pozycji, w której znajduje się pojazd.

Numer UN w oznakowaniu ADR

Znajdujący się w dolnej tablicy, czterocyfrowy numer UN to numer rozpoznawczy materiału, który nadawany jest przez Komitet Ekspertów ONZ ds. Transportu Towarów Niebezpiecznych. Identyfikuje on substancje i mieszaniny niebezpieczne. Niektóre numery oznaczają konkretne substancje (np. 1005 to Amoniak), podczas gdy inne przypisane są określonej grupie substancji o podobnych właściwościach. Jeśli właściwości tej samej substancji różnią się w zależności od jej stanu, wówczas inny numer UN może otrzymać np. substancja w stanie ciekłym, a inny substancja w stanie gazowym. Tak samo może być w przypadku różnicy stężeń.

Przykładowe numery UN

  • 1002 – sprężone powietrze,
  • 1011 – butan,
  • 1017 – chlor,
  • 1035 – etan,
  • 1046 – hel sprężony,
  • 1830 – kwas siarkowy zawierający więcej niż 51% kwasu,
  • 1831 – kwas siarkowy dymiący,
  •  2900 – materiał zakaźny tylko dla zwierząt (w azocie schłodzonym skroplonym),
  • 2912 – materiał promieniotwórczy o niskiej aktywności właściwej (LSA-I) nierozszczepialny lub rozszczepialny-wyłączonym
  • 2920 – materiał żrący ciekły zapalny,
  • 2923 – materiał żrący stały trujący.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: