Odzież robocza dla dekarzy

Odzież robocza dla dekarzy

4 kwietnia 2018

Zawód dekarza jest jednym z bardziej wymagających zajęć. Prace wykonywane są na świeżym powietrzu, nieraz w ekstremalnych warunkach, a w dodatku na wysokości. Konieczna jest więc nie tylko siła fizyczna, ale i duża koncentracja.  Warto przy tym wspomnieć, że prace na wysokościach wymagają, zgodnie z przepisami, szczególnych zabezpieczeń. Tym bardziej odzież robocza dla dekarzy powinna być wyjątkowo funkcjonalna i wygodna – nie może powodować najmniejszego dyskomfortu.

Przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy podczas prac na wysokościach znaleźć można przede wszystkim w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych.

Systemy asekuracyjne

Dekarze pracują na dachach o różnym nachyleniu, a największym niebezpieczeństwem w tej pracy jest możliwość upadku, często z dużej wysokości. Odzież robocza dla dekarzy powinna być uzupełniona o środki ochrony, które zabezpieczają przed upadkami. Należy zminimalizować ryzyko potłuczeń, złamań i innych, groźnych dla zdrowia i życia urazów. Przepisy wskazują na konieczność stosowania środków zabezpieczających jedynie w przypadku osób pracujących na dachach, których kąt nachylenia jest większy niż 20%. Przy pracy na dachach o nachyleniu do 20% trzeba zapewnić ochronę jedynie pracownikom przebywającym przy krawędziach dachu. Jednak dla bezpieczeństwa warto zawsze stosować szelki bezpieczeństwa i liny asekuracyjne. Szelki powinny być nie tylko wytrzymałe, ale i wygodne – nie mogą ograniczać ruchów. Liny i karabińczyki muszą być wykonane z wysokiej jakości tworzyw i charakteryzować się dużą wytrzymałością.

Kask ochronny

Głowę należy chronić szczególnie. Statystki pokazują, że obrażenia czaszki i mózgu stanowią jedną z najczęstszych przyczyn kalectwa, a nawet śmierci. W załączniku nr 2 do rozporządzenia z dnia 26 września 1997 roku, w sprawie ogólnych przepisów bhp, zostały wymienione zagrożenia, przy których konieczne jest stosowanie kasków ochronnych – wśród nich znajduje się upadek z wysokości. Przypomnimy, że zgodnie z rozporządzeniem, o pracy na wysokości mówimy wówczas, gdy praca wykonywana jest co najmniej metr nad poziomem podłogi lub ziemi (z pewnymi wyjątkami).

Odzież robocza dla dekarzy

Odzież robocza dla dekarzy musi dawać dużą swobodę ruchów. Spodnie, bluzy czy kurtki powinny charakteryzować się funkcjonalnością, znakomitym wykonaniem i dużą trwałością. Ważne, by ubrania dobierać odpowiednio do pory roku. Przy pracy na pewno sprawdzą się solidne rękawice, które chronią dłonie przed otarciami i innymi urazami, a jednocześnie umożliwiają pewny i mocny chwyt, a także wysokiej jakości buty robocze, chroniące stopy. Niezbędne mogą okazać się również środki ochrony oczu i słuchu. Podczas pracy na dachu ciężko schodzić co chwilę po narzędzia, dlatego dobrze, jeśli odzież robocza dla dekarzy ma liczne, odpowiednio rozmieszczone kieszenie na niezbędne przyrządy. Dobrym pomysłem jest uzupełnienie odzieży o praktyczne kabury na narzędzia, pasy czy torby monterskie.

Udostępnij: