Odzież robocza

Odzież robocza

2 stycznia 2018

Zgodnie z europejską dyrektywą 89/686/EWG odzież ochronna podzielona została na trzy kategorie. Pierwszą z nich stanowią ubrania chroniące przed minimalnymi zagrożeniami – np. zabrudzeniami czy uszkodzeniami mechanicznymi. Przyjrzyjmy się bliżej, jakie elementy ubioru możemy zaliczyć do tej kategorii i jakimi właściwościami charakteryzuje się odzież robocza.

Przypomnijmy, że do odzieży sklasyfikowanej w pierwszej kategorii zalicza się odzież robocza, a także ubrania, które wykonano z tkanin kwasoodpornych, trudnopalnych czy pyłochłonnych. Takie ubrania stanowią ochronę m.in. przed:
– czynnikami atmosferycznymi;
– powierzchniowymi uszkodzeniami mechanicznymi;
– zabrudzeniami (których skutki są łatwo odwracalne, substancjami nieszkodliwymi dla zdrowia);
– zagrożeniami związanymi z wysoką temperaturą i skutkami gorąca (przy niewielkim stopniu zagrożenia).
Odzież robocza znajduje również zastosowanie wówczas, gdy konieczne jest uzyskanie specjalnych warunków czystości w miejscu pracy.
Odzież robocza i ochronna, niezależnie od tego, w jakiej kategorii jest sklasyfikowana, musi spełniać wymagania normy PN-EN ISO 13688:2013.

Odzież robocza – jak i z jakich materiałów powinna być wykonana?

Odzież robocza musi przede wszystkim zapewniać komfort podczas pracy – nie może krępować ruchów, za to powinna być uszyta solidnie, z wytrzymałych materiałów, np. z wysokiej jakości bawełny z domieszką tworzyw sztucznych lub takich materiałów jak polar, ortalion czy flanela. Coraz częściej stosowane są nowoczesne tkaniny, które zapewniają m.in. dobrą cyrkulację powietrza, dzięki czemu skóra może swobodnie oddychać. W miejscach szczególnie narażonych na przetarcia czy zużycie (np. na kolanach czy łokciach) stosuje się specjalne wzmocnienia lub podwójne szwy.
Odzież robocza, która wykorzystywana jest do pracy na powietrzu, powinna być dostępna w wersji ocieplanej i nieocieplanej. Bardzo ważnym elementem ubrań roboczych są również funkcjonalne przegródki i kieszenie.

Odzież robocza – elementy

Spodnie robocze

Jeśli chodzi o spodnie robocze, możemy podzielić je na dwie główne kategorie – spodnie do pasa i ogrodniczki robocze. Spodnie do pasa mają klasyczny krój, z kolej ogrodniczki – charakterystyczny karczek z przodu (przeważnie znajduje się tam praktyczna kieszonka) i szelki. Zarówno ogrodniczki, jak i klasyczne spodnie mogą występować w wersji letniej, jak i zimowej. Oba typy spodni mają zazwyczaj dużo kieszeni oraz miejsce do włożenia nakolanników, jeżeli praca wymaga przyjęcia pozycji klęczącej.
Latem bardzo przydatne mogą okazać się krótkie spodnie robocze w połączeniu z wytrzymałymi nakolannikami.

Bluzy i koszule

Bluzy i koszule to odzież robocza, która nie przylega bezpośrednio do ciała. Mogą być wykonane z różnych materiałów, np. z lekkiej bawełny, polaru lub grubych, ocieplanych tkanin, posiadać kaptur, być zapinane na suwak lub wkładane przez głowę. Mogą występować również w wersji odblaskowej. Duża ilość kieszeni dodatkowo wpływa na ich funkcjonalność.

Kurtki i kamizelki

Kurtki robocze chronią przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – chłodem, deszczem wiatrem. Możemy spotkać się z różnymi rodzajami kurtek – przeciwdeszczowymi, pilotkami, wiatrówkami (idealnymi na wiosnę/jesień) i ocieplanymi (zimowymi). W zależności od modelu mogą posiadać kaptury, stójki, kołnierze, elementy odblaskowe, różne rodzaje zapięć czy mankietów.
Kamizelki mogą występować w wersji ocieplanej – zimowej lub letniej. Te ostatnie posiadają przeważnie liczne, praktyczne kieszonki, np. na niezbędne narzędzia.
Zarówno kurtki, jak i kamizelki mogą występować w wersjach odblaskowych.

Kombinezony

Kombinezon roboczy to rodzaj jednoczęściowego ubrania, będącego połączeniem bluzy ze spodniami. Takie kombinezony znajdują zastosowanie m.in. przy pracach malarskich, w warsztatach samochodowych czy w ogrodnictwie.

Fartuchy

Fartuch roboczy to rodzaj osłony ubrania, którą zakłada się od przodu i wiążę z tyłu. Istnieją również fartuchy, które krojem przypominają płaszcz – tzw. kitle. Taka odzież ochronna znajduje zastosowanie w miejscach, w których możliwe jest zabrudzenie albo zniszczenie odzieży oraz tam, gdzie wymagają tego zasady higieny. Fartuchy i kitle stosuje się m.in. w laboratoriach, szpitalach, w gastronomii czy na halach produkcyjnych.

Bielizna

Bielizna to część odzieży, która bezpośrednio przylega do ciała. Powinna zapewniać komfort noszenia. Zapobiega obtarciom, może również chronić przed zimnem (np. skarpety zimowe).

Komplety

Komplety robocze składają się zazwyczaj ze spodni (ogrodniczek) oraz dopasowanej bluzy lub kurtki. Powinny umożliwiać swobodę ruchów i być dostosowane do warunków pracy.

Udostępnij: