Oświetlenie awaryjne a ewakuacyjne – różnice i zastosowanie

Oświetlenie awaryjne a ewakuacyjne – różnice i zastosowanie

2 marca 2023

Oświetlenie awaryjne a ewakuacyjne – sprawdź, co warto wiedzieć!

Oświetlenie awaryjne a ewakuacyjne

Bywa, że terminy „oświetlenie awaryjne” i „oświetlenie ewakuacyjne” są używane zamiennie. Warto jednak wiedzieć, że nie są to pojęcia tożsame. Jakie są różnice pomiędzy nimi?

Oświetlenie awaryjne jest terminem szerszym. To system, który ma zapewnić źródło światła, jeśli dojdzie do awarii zasilania podstawowego. Nie zawsze musi być to sytuacja zagrożenia.

Oświetlenie ewakuacyjne jest jednym z rodzajów oświetlenia awaryjnego. W sytuacji, gdy z jakiegoś powodu nie działa oświetlenie podstawowe, ułatwia poruszanie się po drodze ewakuacyjnej. Pomaga także w bezpieczny sposób wydostać się z miejsca zagrożenia na drogę ewakuacyjną, zapobiega wybuchom paniki i umożliwia bezpieczne zakończenie czynności, a następnie opuszczenie miejsc, w których np. wykonuje się prace potencjalnie niebezpieczne. Przepisy wskazują, że awaryjne oświetlenie ewakuacyjne powinno działać przez co najmniej 1 godzinę od zaniku oświetlenia podstawowego.

Oświetlenie awaryjne a norma PN-EN 1838:2013-11

Oświetlenie awaryjne – podział wg normy PN-EN 1838:2013-11:

  • oświetlenie ewakuacyjne:
    • oświetlenie drogi ewakuacyjnej,
    • oświetlenie strefy otwartej,
    • oświetlenie strefy wysokiego ryzyka,
  • oświetlenie zapasowe.

Awaryjne oświetlenie ewakuacyjne – najważniejsze wymagania

Oprawy oświetlenia awaryjnego powinny być zasilane z niezależnego źródła. Awaryjne oświetlenie ewakuacyjne powinno być rozmieszczane w taki sposób, by w razie zaniku zasilania podstawowego można było bez problemu zlokalizować:

  • drzwi ewakuacyjne,
  • wyjścia ewakuacyjne,
  • każdą zmianę kierunku na drodze ewakuacyjnej i każdą zmianę poziomu ewakuacji,
  • schody (z uwzględnieniem każdego stopnia),
  • znaki bezpieczeństwa wskazujące lokalizację sprzętu ratunkowego, ewakuacyjnego, sprzętu ppoż., punktów pierwszej pomocy itp.

Oświetlenie zapasowe

Oświetlenie awaryjne to nie tylko system oświetlenia ewakuacyjnego, ale również oświetlenie zapasowe. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, oświetlenie zapasowe stosuje się w pomieszczeniach, w których po zaniku oświetlenia podstawowego, istnieje konieczność kontynuowania czynności w niezmieniony sposób lub ich bezpiecznego zakończenia.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: