Oznakowanie instalacji fotowoltaicznej

Oznakowanie instalacji fotowoltaicznej

13 stycznia 2022

Jak powinno wyglądać prawidłowe oznakowanie instalacji fotowoltaicznej? Stosowane piktogramy i ich umiejscowienie.

Panele fotowoltaiczne pozwalają przekształcić energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. To rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale i korzystne finansowo, pozwalające zmniejszyć rachunki za prąd. Jedyny koszt, jaki trzeba ponieść, to montaż instalacji, produkcja energii nie wymaga dodatkowych nakładów. Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej podmiotów, zarówno osób prywatnych, jak i instytucji. Panele zamontowane na dachach domów czy budynków gospodarskich coraz częściej pojawiają się jako element naszego krajobrazu. Warto jednak pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna powinna być odpowiednio oznakowana. Znaki umieszczone we właściwych miejscach ułatwiają pracę i zapewniają bezpieczeństwo m.in. ekipom zajmującym się konserwacją systemów, a także służbom ratunkowym. O jakich znakach nie można zapomnieć?

Znak „instalacja fotowoltaiczna”

Budynek, w którym znajduje się instalacja fotowoltaiczna, powinien być oznakowany zgodnie z wymaganiami normy PN-HD 60364-7-712:2016. Znak „instalacja fotowoltaiczna” jasno wskazuje na obecność systemu w danym obiekcie.

Oznakowanie instalacji fotowoltaicznej powinno znajdować się w następujących miejscach:

  • rozdzielnia główna budynku,
  • obok głównego licznika energii (jeżeli oddalony jest od  rozdzielni głównej),
  • obok głównego wyłącznika,
  • w rozdzielnicy, w której instalacja fotowoltaiczna przyłączona jest do instalacji elektrycznej budynku.

Oznakowanie instalacji fotowoltaicznej – znaki ostrzegawcze

W budynkach, w których obecna jest instalacja fotowoltaiczna, należy również stosować znaki ostrzegające przed zagrożeniami. W przypadku instalacji PV wśród potencjalnych zagrożeń wymienić można ryzyko porażenia prądem i ryzyko porażenia łukiem elektrycznym. Oznakowując obiekt z instalacją, na pewno wykorzystać tablice urządzeń elektrycznych.

Tablice do oznakowania instalacji PV – zamów na Znakowo.pl

Tabliczki do oznakowania instalacji fotowoltaicznych znajdziesz w sklepie Znakowo.pl. Znaki dostępne są w różnych wymiarach i na różnych podłożach (trwała, odporna na niekorzystne czynniki płyta PCV lub łatwa w aplikacji folia samoprzylepna).

Znaki dostępne na naszej stronie charakteryzuje wysoka jakość wykonania. Piktogramy są czytelne, a tabliczki doskonale spełniają swoją rolę, informując o obecności instalacji PV i ostrzegając przed możliwymi zagrożeniami.

Udostępnij: