Oznakowanie muzeum – klucz do przyjaznej i funkcjonalnej przestrzeni

Oznakowanie muzeum – klucz do przyjaznej i funkcjonalnej przestrzeni

27 czerwca 2024

Odpowiednie oznakowanie muzeum ułatwia poruszanie się po salach wystawowych, dostarcza zwiedzającym istotnych informacji, może być ważne również ze względów bezpieczeństwa. Jakie tabliczki mogą być przydatne i o jakich znakach warto pamiętać?

Tabliczki z dibondu i tabliczki z pleksi

Trwałe, wytrzymałe, odporne na działanie niekorzystnych czynników, a przy tym estetyczne. Tabliczki z takich materiałów jak dibond czy pleksi doskonale sprawdzają się do oznakowania właściwie każdej przestrzeni, również muzeów, wystaw, galerii sztuki itp.

W muzeum tabliczki z dibondu i tabliczki z pleksi mogą być wykorzystywane do oznakowania różnych elementów. Przykładowe zastosowanie:

  • oznakowanie sal wystawowych,
  • oznakowanie eksponatów (tabliczki mogą zawierać takie informacje jak np. opis eksponatu, tytuł dzieła, imię i nazwisko autora, data powstania),
  • oznakowanie tras zwiedzania,
  • oznakowanie różnych punktów, takich jak np. kasy biletowe, informacja, szatnie, toalety.

Oznakowanie muzeum – piktogramy informacyjne

Jeśli chodzi o oznakowanie muzeum, dość często stosowane są piktogramy informacyjne. Na tabliczkach znajdują się proste grafiki przekazujące różne komunikaty. Piktogramy są uniwersalne i łatwe do odczytania bez względu na język, jakim posługują się użytkownicy, co jest szczególnie ważne w miejscach odwiedzanych przez turystów z różnych krajów. Dzięki nim zwiedzający mogą szybko odnaleźć potrzebne miejsca, punkty itp. (np. szatnie, toalety, udogodnienia dla niepełnosprawnych) oraz zapoznać się z obowiązującymi zasadami zachowania (np. zachowaj ciszę, tu wolno fotografować).

Inne oznakowanie

Na oznakowanie muzeum składają się różne znaki. W kontekście bezpieczeństwa na pewno ważne są znaki ewakuacyjne oraz znaki ochrony ppoż. (ich stosowanie regulowane jest przez przepisy). Jakie jeszcze znaki mogą być przydatne?

  • Znaki kierunkowe ułatwiające poruszanie się po muzeum – odpowiednie tabliczki lub naklejki podłogowe.
  • Znaki BHP wskazujące na występujące zagrożenia (np. potykacze z ostrzeżeniem o śliskiej podłodze), wyrażające zakazy (np. zakaz wstępu, nie dotykać) lub inne, jeśli istnieje taka potrzeba.
  • Taśmy ostrzegawcze – np. taśmy samoprzylepne do oznakowania stopni, niskich stropów itp.
  • Tabliczki „obiekt monitorowany”.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: