Pałki sygnalizacyjne LED – praktyczne narzędzie do kierowania ruchem

Pałki sygnalizacyjne LED – praktyczne narzędzie do kierowania ruchem

29 maja 2024

Pałki sygnalizacyjne LED to praktyczne narzędzie ułatwiające kierowanie ruchem w różnych miejscach i w różnych sytuacjach. Gdzie się sprawdzą i jakie mają zalety?

Polecenia i sygnały wydawane przez osoby kierujące ruchem – przepisy

W określonych sytuacjach polecenia i sygnały mogą wydawać uczestnikom ruchu oraz innym osobom znajdującym się na drodze osoby do tego upoważnione. Kto może kierować ruchem, a także jak powinna wyglądać organizacja oraz sposób dawania poleceń i sygnałów określa rozporządzenie w sprawie kierowania ruchem drogowym. Zgodnie z nim polecenia i sygnały powinny być jednoznaczne i zrozumiałe dla osób, dla których są przeznaczone. Osoba uprawniona daje je za pomocą postawy i ruchu rąk oraz tarczy do zatrzymywania pojazdów, a w warunkach niedostatecznej widoczności – latarki wyposażonej w światło czerwone lub światło czerwone i zielone albo tarczy do zatrzymywania pojazdów ze światłem odblaskowym lub światłem czerwonym.

Pałki sygnalizacyjne LED – zastosowanie

Pałka sygnalizacyjna LED (pałka świetlna) to rodzaj latarki służącej do kierowania ruchem w warunkach niedostatecznej widoczności. Urządzenia tego typu wyposażone są w diody LED, które w odróżnieniu od tradycyjnych źródeł światła zapewniają intensywne światło i dobrą widoczność z daleka i nawet w trudnych warunkach. Pałki LED mogą być wykorzystywane m.in. przez policję, straż pożarną, służby ratownicze, drogowców, służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo na różnego rodzaju imprezach i wydarzeniach masowych. Stosowane są do:

  • kierowania i prowadzenia nadzoru nad ruchem drogowym przy zepsutej sygnalizacji świetlnej;
  • wskazywania objazdów i kierowania ruchem na odcinkach, na których prowadzone są roboty drogowe i o zmienionej organizacji ruchu;
  • kierowania ruchem w miejscach wypadków;
  • zatrzymywania pojazdów i wydawania poleceń kierującym pojazdy;
  • kierowania ruchem i wydawania poleceń pieszym.

Jakie zalety mają pałki sygnalizacyjne LED?

  • Diody LED dają intensywne światło, co zapewnia doskonałą widoczność, również w warunkach niedostatecznej widoczności i w różnych warunkach atmosferycznych (np. mgła, gęste opady).
  • Diody zamontowane w pałkach emitują światło o odpowiednim natężeniu, które nie oślepia kierowców.
  • Diody zużywają znacznie mniej energii niż tradycyjne żarówki, co przekłada się na dłuższy czas pracy na jednym naładowaniu, charakteryzują się też długą żywotnością.
  • Pałki wykonane są z odpornego tworzywa, są lekkie i dobrze leżą w ręku.
  • W zależności od modelu mogą oferować różne tryby świecenia.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: