
Po co są mini ronda?
Niewielkie ronda, które często pojawiają się w miejsce tradycyjnych skrzyżowań, wzbudzają mieszane uczucia wśród kierowców. Po co są mini ronda?
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych na drogach projektuje się skrzyżowania: zwykłe, skanalizowane oraz ronda, czyli skrzyżowania o ruchu okrężnym, w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym, zawierające wyspę środkową. Rozporządzenie wymienia następujące typy rond:
- mini,
- jednopasmowe,
- turbinowe.
Czym są mini ronda?



Rondo to skrzyżowanie o ruchu okrężnym, na którym pojazdy poruszają się wokół centralnie usytuowanej wysepki. Mini ronda (można spotkać się także z nazwami: rondo naleśnikowe, rondo plackowate) działają na tej samej zasadzie, ale są dużo mniejsze od standardowych. Wyspa środkowa ma zazwyczaj średnicę od 3 do 5 m, a średnica całego ronda to ok. 20 m. Warto zauważyć, że zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem mini rondo ma przejezdną wyspę środkową. W centralnej części takiego skrzyżowania montuje się rodzaj progu zwalniającego o okrągłym kształcie (tzw. pinezka). Auta pokonujące mini rondo, przy zachowaniu szczególnej ostrożności, mogą najechać na wysepkę.
Po co są mini ronda i gdzie się je stosuje?
Mini ronda, tak jak np. progi zwalniające czy azyle i wysepki drogowe, są rozwiązaniem sprzyjającym uspokojeniu ruchu i zwiększeniu bezpieczeństwa na drodze. Zmniejszają ryzyko kolizji, poprawiają płynność ruchu i zwiększają przepustowość skrzyżowań.
Tego typu ronda najczęściej można spotkać na drogach osiedlowych i w innych rejonach o ograniczonej przestrzeni. Przekształcenie skrzyżowania w mini rondo nie wymaga kosztownych prac związanych z przebudową.
Mini ronda – oznakowanie
Jeśli chodzi o oznakowanie mini rond, jest ono takie same jak w przypadku rond klasycznych. Zazwyczaj są one oznakowane znakami A-7 (ustąp pierwszeństwa przejazdu) i C-12 (ruch okrężny), co oznacza, że pierwszeństwo mają pojazdy znajdujące się na rondzie. Warto jednak pamiętać, że jeśli przed rondem znajduje się tylko znak C-12, na skrzyżowaniu obowiązuje zasada prawej ręki i pierwszeństwo mają pojazdy, które na nie wjeżdżają.