Podjazdy dla niepełnosprawnych – jakie muszą spełniać wymagania?

Podjazdy dla niepełnosprawnych – jakie muszą spełniać wymagania?

7 lipca 2022

Specjalne podjazdy dla niepełnosprawnych umożliwiają pokonanie różnicy wysokości osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich i o ograniczonej sprawności ruchowej, np. osobom starszym. Pochylnie to duże ułatwienie dla wszystkich, którzy mają trudności z pokonaniem schodów, np. rodzicom z wózkami dziecięcymi.

Podjazdy dla niepełnosprawnych – przepisy

Zgodnie z Prawem budowlanym obiekty budowlane oraz ich poszczególne części należy projektować i budować w sposób określony w przepisach i zgodnie z zasadami wiedzy, zapewniając m.in. niezbędne warunki do korzystania z obiektów użyteczności publicznej i mieszkaniowego budownictwa wielorodzinnego przez osoby niepełnosprawne. Dostęp do różnych obiektów, m.in. budynków użyteczności publicznej, i pokonywanie barier architektonicznych ułatwiają specjalne podjazdy. Sprawdzają się wszędzie, gdzie nie ma wind lub nie ma możliwości zainstalowania platform. Budowa pochylni przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę ani zgłoszenia budowy odpowiednim organom. Pochylnie muszą jednak spełniać określone wymagania, znajdujące się w rozporządzeniu w sprawie warunków, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Jakie wymagania muszą spełniać podjazdy dla niepełnosprawnych?

Maksymalne nachylenie pochylni dla ruchu pieszego i osób niepełnosprawnych poruszających się przy użyciu wózka inwalidzkiego

 Usytuowanie pochylni:
Wysokość pochylni:na zewnątrz, bez przykrycia
% nachylenia
wewnątrz budynku lub pod dachem
% nachylenia
do 0,15 m1515
do 0,5 m810
ponad 0,5 m68

Wymagania dla podjazdów

Pochylnie do ruchu pieszego i dla osób niepełnosprawnych, które są dłuższe niż 9 m, powinny być podzielone na krótsze odcinki, przy zastosowaniu spoczników o długości co najmniej 1,4 m.

Pochylnie powinny mieć:

  • szerokość płaszczyzny ruchu 1,20 m,
  • krawężniki o wysokości co najmniej 0,7m,
  • obustronne poręcze umieszczone na wysokości 0,75 cm i 0,90 cm od płaszczyzny ruchu (odstęp między nimi powinien mieścić się w granicach od 1 m do 1,10 m).

Długość poziomej płaszczyzny ruchu na początku i na końcu pochylni powinna wynosić co najmniej 1,50 m. Przepisy określają również wymiary spocznika pochylni – powierzchnia spocznika powinna mieć co najmniej 1,50 x 1,50 m poza polem otwierania skrzydła drzwi wejściowych do budynku.

Aby pochylnia spełniała swoją funkcję i zapewniała bezpieczeństwo osobom z niej korzystającym, nawierzchnia podjazdu powinna być wykonana z materiałów antypoślizgowych, które jednocześnie nie utrudniają wjazdu.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: