Pojemniki na odpady. Jak je oznaczamy?

Pojemniki na odpady. Jak je oznaczamy?

14 lutego 2017

Od 2013 roku mamy obowiązek w Polsce segregować nasze śmieci, jednak do dziś mamy z tym drobne problemy. Jak oznaczamy pojemniki na odpady? Różne gminy mają własne wytyczne segregacji odpadów, co może wprowadzać zamieszanie. Dzisiaj postaramy sobie uschematyzować to zagadnienie, aby móc sprawnie segregować odpady, zadbać o naszą planetę i przekazać tę wiedzę następnym pokoleniom.

Jeśli skutecznie uda nam się w sobie wyrobić nawyk segregacji odpadów, mamy realny wpływ na to, jak potoczą się losy naszej planety. Dzięki skutecznej segregacji na wysypiska trafia mniej śmieci, ponieważ większość z nich można poddać recyklingowi i powtórnie wykorzystać.

Czy musimy segregować odpady?

Obecnie kolorowe pojemniki na odpady są dobrowolnym wyborem, jednakże możemy je już często spotkać. Z rokiem 2018 będziemy już zobligowani do składowania odpadów w pojemnikach o odpowiednim oznakowaniu i kolorach. Jakie powinny być ich kolory i co powinniśmy do nich wrzucać?

Wszystkie śmieci, jakie produkuje człowiek nazywamy odpadami komunalnymi, te z kolei dzielimy na odpady organiczne, tak zwane „mokre”, oraz pozostałe, tak zwane „suche”. To właśnie z tych ostatnich, odpowiednio posegregowanych, możemy jak najwięcej poddać recyklingowi.

Pojemniki na odpady – rodzaje

Ze względu na to, z jakich tworzyw są nasze śmieci, możemy segregować je i wyrzucać do odpowiednich pojemników.

Niebieskie pojemniki na odpady z piktogramem „papier” przeznaczone do wrzucania: papieru, gazet, tektury, kartonów, książek (bez twardej oprawy), itp. Natomiast nie wolno do nich wrzucać: zatłuszczonego papieru po masłach, papieru woskowanego, tapet, worków po wapnie czy gipsie, kartonów po mleku czy napojach.

 

 

Żółte pojemniki na odpady z piktogramem „plastik” przeznaczone do wrzucania: pustych, zgniecionych butelek po napojach czy chemii gospodarczych, zgniecione aluminiowe puszki po napojach, metalowe puszki po konserwach i przetworach, zgniecione kartony po mleku czy napojach, plastikowe reklamówki, folie. Żółte pojemniki nie służą do wrzucania: plastikowych zabawek, opakowań po wyrobach garmażeryjnych, części samochodowych, opakowań po aerozolach, puszek po farbach i innych silnych środkach chemicznych, mebli, jednorazowych naczyń, sprzętu AGD.

 

 

Możemy również spotkać pojemniki czerwone oznaczone piktogramem „metal”. Do nich można wrzucać wszystkie śmieci aluminiowe i metalowe wymienione w punkcie powyżej.

 

 

Oraz pojemniki zielone z piktogramem „szkło” dedykowane do segregacji odpadów takich jak: butelki ze szkła po napojach, szklane słoiki itp. Z racji na różne sposoby przetwarzania produktów ze szkła do takich pojemników nie wolno wrzucać:  szkła okiennego, szkła żaroodpornego, luster, ceramiki, żarówek, termometrów, szkła zbrojonego.

 

Możemy spotkać się również z pojemnikami na szkło bezbarwne (w kolorze białym) i barwione (w kolorze zielonym).

 

 

Dzięki szerokiej ofercie pojemników, oznaczeń i instrukcji możemy skutecznie segregować odpady, edukować najmłodszych, sprawić by segregowanie śmieci stało się naszym dobrym nawykiem w codziennym życiu i dobrze przy tym się bawić.

 

 

Znając już zasady segregacji śmieci, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą piktogramów oraz  tablic informacyjnych i sprawmy by nasze otoczenie było bardziej przyjazne środowisku.


Udostępnij: