Prędkość na obszarze zabudowanym

Prędkość na obszarze zabudowanym

25 lipca 2024

Czy wiesz, jaka prędkość na obszarze zabudowanym jest dozwolona? Sprawdź obowiązujące przepisy!

Prędkość na obszarze zabudowanym – przepisy ruchu drogowego

Jeszcze stosunkowo niedawno na obszarze zabudowanym obowiązywały dwa limity prędkości – 50 km/h w godzinach od 5 do 23 i 60 km/h w godzinach od 23 do 5. Warto jednak przypomnieć, że od 1 czerwca 2021 r. prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym wynosi 50 km/h przez całą dobę.

Wyjątkiem jest strefa zamieszkania, w której obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego. Na całym obszarze oznakowanym znakiem D-40 prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów wynosi 20 km/h.

Prędkość na obszarze zabudowanym a znaki

Prędkość obowiązująca na obszarze zabudowanym może być zmniejszona lub zwiększona za pomocą odpowiednich znaków.

Do jakiego miejsca obowiązuje ograniczenie prędkości wyrażone znakiem B-33?

  • Do miejsca, w którym ustawiony jest znak B-33 wyrażający inną prędkość.
  • Do znaku B-34 (koniec ograniczenia prędkości).
  • Do znaku B-42 (koniec zakazów).
  • Do najbliższego skrzyżowania.
  • Do znaku B-43 (strefa ograniczonej prędkości).
  • Do znaku B-42 lub B-43 (początek/koniec obszaru zabudowanego).
  • Do znaku D-40 (strefa zamieszkania).

Znak D-42 występujący ze znakiem B-33

Za znakiem D-42, wskazującym wjazd na obszar zabudowanym, obowiązuje prędkość 50 km/h. Czy zawsze? Jeśli pod znakiem D-42 umieszczony jest znak B-33, na terenie całego obszaru zabudowanego obowiązuje limit prędkości wyrażony znakiem B-33 (z wyjątkiem odcinków, na których zakaz został zmieniony lub uchylony innym znakiem). Znaki zakazu umieszcza się  wówczas pod wszystkimi znakami D-42 wyznaczającymi dany obszar zabudowany.

Znak D-42 nie musi być odwołany – koniec zakazu oznacza znak D-43 lub E-18a (jeśli obszary dwóch miejscowości łączą się i nie stosuje się znaku D-43).

Znak B-33 z innymi znakami – to wato wiedzieć

Znak E-17a  występujący ze znakiem B-33

Jeśli pod znakiem E-17a (miejscowość) umieszczony jest znak zakazu B-33, to prędkość wyrażona znakiem B-33 obowiązuje na terenie całej miejscowości (z wyjątkiem odcinków, na których zakaz został zmieniony lub uchylony innym znakiem).

W takim wypadku koniec ograniczenia będzie wskazywał znak E-18a.

Znak D-52 występujący ze znakiem B-33

Prędkość dopuszczalna może być ustalona również dla strefy ruchu – wówczas znak B-33 umieszcza się pod znakiem D-52. Zasady są analogiczne jak w przypadku kombinacji znaków D-42/B-33 oraz E-17a/B-33.

Wyjazd ze strefy ruchu i koniec zakazu wyraża znak D-53.

Znak B-43 – strefa ograniczonej prędkości

Prędkość wyrażona na znaku B-43 obowiązuje w całej strefie. Oznacza to, że ograniczenia prędkości nie odwołuje skrzyżowanie. W takiej strefie, na poszczególnych odcinkach, mogą być umieszczone znaki B-33 wskazujące inną dopuszczalną prędkość. Trzeba jednak pamiętać, że po ich odwołaniu obowiązuje prędkość określona znakiem B-43.

O końcu strefy ograniczonej prędkości informuje znak B-44.

Prędkość na obszarze zabudowanym – FAQ

Jaka jest dopuszczalna prędkość w obszarze zabudowanym?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami maksymalna prędkość w obszarze zabudowanym wynosi 50 km/h przez całą dobę, o ile znaki drogowe nie wskazują inaczej.

Czy na obszarze zabudowanym można jechać szybciej niż 50 km/h?

Tak, jeśli znaki drogowe dopuszczają wyższą prędkość, np. 60 km/h czy 70 km/h.

Jaka prędkość obowiązuje w strefie zamieszkania?

W strefie zamieszania oznaczonej znakiem D-40 obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h.

Co grozi za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym.

Za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym grozi mandat oraz punkty karne. Wysokość mandatu i liczba punktów karnych zależą od tego, z jaką prędkością poruszał się pojazd. W przypadku przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h, oprócz mandatu i punktów karnych, grozi utrata prawa jazdy na 3 miesiące.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: