Profilaktyczne posiłki i napoje – kiedy przysługują pracownikom?

Profilaktyczne posiłki i napoje – kiedy przysługują pracownikom?

9 grudnia 2022

Profilaktyczne posiłki i napoje przysługują pracownikom wykonującym prace w określonych warunkach. Kiedy pracodawca powinien je zapewnić?

Kiedy pracodawca musi zapewnić profilaktyczne posiłki i napoje?

Posiłki

Posiłki zawierające ok. 50–55% węglowodanów, 30–35% tłuszczów, 15% białek, o wartości kalorycznej ok. 1000 kcal przysługują pracownikom, którzy wykonują prace pod ziemią oraz prace związane z wysiłkiem fizycznym:

  • powodującym w ciągu zmiany roboczej wydatek energetyczny powyżej 2000 kcal u mężczyzn i powyżej 1100 kcal u kobiet;
  • powodującym w ciągu zmiany roboczej wydatek energetyczny powyżej 1500 kcal u mężczyzn i powyżej 1000 kcal u kobiet, wykonywane w pomieszczeniach zamkniętych, w których utrzymuje się stale temperatura poniżej 10°C lub wskaźnik obciążenia termicznego (WBGT) wynosi powyżej 25°C;
  • powodującym w ciągu zmiany roboczej wydatek energetyczny powyżej 1500 kcal u mężczyzn i powyżej 1000 kcal u kobiet, wykonywane w pomieszczeniach zamkniętych, wykonywane na otwartej przestrzeni w okresie zimowym (od 1 listopada do 31 marca);
  • pod ziemią.

Napoje

Napoje (ciepłe lub gorące, w zależności od warunków wykonywania pracy) przysługują pracownikom zatrudnionym:

  • w warunkach gorącego mikroklimatu, charakteryzującego się wartością wskaźnika obciążenia termicznego (WBGT) powyżej 25°C;
  • w warunkach mikroklimatu zimnego, charakteryzujące się wartością siły chłodzącej powietrza (WCI) powyżej 1000;
  • przy pracach związanych z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal u mężczyzn i 1000 kcal u kobiet;
  • na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28°C.

Jak wydawane są profilaktyczne napoje i posiłki?

Zgodnie z przepisami posiłki powinny być wydawane w czasie regulaminowych przerw w pracy, natomiast napoje powinny być dostępne w ciągu całej zmiany. Są bezpłatne, ale pracownikowi nie przysługuje za nie ekwiwalent.

Pracodawca powinien zapewnić odpowiednie warunki higieniczno-sanitarne przygotowania i spożywania posiłków oraz napojów. Warto przypomnieć, że zgodnie z przepisami BHP pracodawca musi zapewnić jadalnie, jeśli:

  • zatrudnia ponad 20 pracowników,
  • zatrudnia mniej niż 20 pracowników, ale są oni narażeni na kontakt ze szkodliwymi środkami chemicznymi, promieniotwórczymi, materiałami biologicznie zakaźnymi lub przy pracach szczególnie brudzących.

W jadalni powinny w widocznych miejscach znajdować się napisy lub znaki informujące o zakazie palenia tytoniu.

Jeśli pracodawca nie ma możliwości wydania posiłków może zapewnić w czasie pracy korzystanie z nich w punktach gastronomicznych lub posiłki mogą przyrządzać pracownicy we własnym zakresie z otrzymanych produktów.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: