Przejazd na żółtym świetle – dozwolony czy nie?

Przejazd na żółtym świetle – dozwolony czy nie?

30 listopada 2023

Czy przejazd na żółtym świetle jest dozwolony? Sprawdź z nami, co mówią na ten temat przepisy drogowe. Dowiedz się, czy wjazd za sygnalizator zawsze grozi mandatem, czy są sytuacje, w których jest to dopuszczalne.

Przejazd na żółtym świetle a przepisy

Rozumienie znaków drogowych i sygnałów nadawanych przez sygnalizatory to podstawa dla każdej osoby mającej prawo jazdy.  I o ile światło czerwone, zielone oraz nadawane jednocześnie czerwone i żółte nie budzą wątpliwości, o tyle pojawienie się na sygnalizatorze światła żółtego dla wielu kierowców bywa problematyczne.

Kiedy sygnalizacja zmienia się z zielonego na żółte, to znak, że sygnał zielony jest wygaszany. Kierowca powinien przygotować się do zatrzymania pojazdu, ponieważ za chwilę zapali się sygnał czerwony. Zasadniczo żółte światło oznacza zakaz wjazdu za sygnalizator. Przepisy dopuszczają jednak sytuację, w której – mimo żółtego sygnału – można kontynuować jazdę. Zgodnie z przepisami jest to dozwolone tylko w sytuacji, gdy w chwili zapalenia tego sygnału pojazd znajduje się tak blisko sygnalizatora, że nie może być zatrzymany przed nim bez gwałtowanego hamowania.

Mandat za przejazd na żółtym świetle

Przepisy dopuszczają możliwość przejazdu na żółtym świetle. Problem polega na tym, że przepisy nie precyzują, co kryje się pod pojęciem „gwałtowne hamowanie”. Stąd wszystko zależy od konkretnej sytuacji i jej oceny przez funkcjonariusza policji.

A jakim mandatem może ukarać nas policjant? Za niezastosowanie się do sygnałów świetlnych przez kierującego (z wyjątkiem naruszenia zakazu wjazdu za sygnalizator na przejeździe kolejowym) pojazdem grozi mandat w wysokości 500 zł i 15 pkt karnych.

A czy na zielonym świetle zawsze można wjechać na skrzyżowanie?

Światło zielone oznacza zezwolenie na wjazd za sygnalizator. Okazuje się jednak, że nie zawsze. Zgodnie z zapisami rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych sygnał zielony nie zezwala na wjazd za sygnalizator, jeśli:

  • ruch pojazdu utrudniłby opuszczenie jezdni pieszym lub rowerzystom;
  • ze względu na warunki ruchu na skrzyżowaniu lub za nim opuszczenie skrzyżowania nie byłoby możliwe przed zakończeniem nadawania sygnału zielonego.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: