Przejścia ewakuacyjne

Przejścia ewakuacyjne

3 listopada 2022

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w pomieszczeniach powinny być zapewnione przejścia ewakuacyjne.  Jakie wymagania muszą spełniać i ile powinno być ich w budynku?

Długość przejść ewakuacyjnych

Przepisy wskazują, że w pomieszczeniach, od najdalszego miejsca, w których mogą przebywać ludzie, do wyjścia ewakuacyjnego na drogą ewakuacyjną, do innej strefy pożarowej lub na zewnątrz budynku, należy zapewnić przejścia ewakuacyjne. Ich długość nie powinna przekraczać:

  • 40 m – w strefach pożarowych ZL;
  • 75 m – w strefach pożarowych PM o gęstości obciążenia ogniowego przekraczającej 500 MJ/m2 w budynku o więcej niż jednej kondygnacji naziemnej;
  • 100 m – w strefach pożarowych PM o gęstości obciążenia ogniowego przekraczającej 500 MJ/m2 w budynku o więcej niż jednej kondygnacji naziemnej oraz w budynku o jednej kondygnacji nadziemnej, bez względu na wielkość obciążenia ogniowego.

Przejścia ewakuacyjne w pomieszczeniach zagrożonych wybuchem

W pomieszczeniach zagrożonych wybuchem, w strefach pożarowych ZL oraz PM o gęstości obciążenia ogniowego przekraczającej 500 MJ/m2 w budynku o więcej niż jednej kondygnacji naziemnej, długość przejścia ewakuacyjnego nie powinna przekraczać 40 m. Dopuszczalne jest prowadzenie przez pomieszczenie zagrożone wybuchem przejścia ewakuacyjnego z innego pomieszczenia, jeżeli pomieszczenia te są powiązane funkcjonalnie.

Jeśli z przewidywanego przeznaczenie pomieszczenia nie wynika jednoznacznie sposób jego zagospodarowania, projektowa długość przejścia ewakuacyjnego nie może być większa niż 80% długości określonej dla stref pożarowych ZL i PM o gęstości obciążenia ogniowego przekraczającej 500 MJ/m2 w budynku o więcej niż jednej kondygnacji naziemnej.

Przejścia ewakuacyjne – kiedy ich długość może być powiększona?

W pomieszczeniach znajdujących się w strefach pożarowych ZL oraz PM o gęstości obciążenia ogniowego przekraczającej 500 MJ/m2 w budynku o więcej niż jednej kondygnacji naziemnej, których wysokość przekracza 5 m, długość przejść może być powiększona o 25%.

Długość przejść w tych strefach może być powiększona pod warunkiem zastosowania:

Szerokość przejść ewakuacyjnych

Szerokość przejść ewakuacyjnych w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi (z wyłączenie pomieszczeń przeznaczonych do jednoczesnego przebywania ponad 200 osób dorosłych lub 100 dzieci, w których miejsca do siedzenia są ustawione w rzędach) oblicza się proporcjonalnie do liczby osób, do których ewakuacji służy. Należy przyjąć co najmniej 60 cm na 100 osób, ale nie mniej niż 90 cm. W przypadku przejść służących do ewakuacji do 3 osób – nie mniej niż 80 cm.

Wymagana liczba przejść ewakuacyjnych

Jeśli z przeznaczenia i sposobu zagospodarowania pomieszczeń nie wynika jednoznacznie maksymalna liczba ich użytkowników, wymaganą liczbę i szerokość przejść określa się w odniesieniu do powierzchni pomieszczeń. Jest to:

  • 1 m2 / osobę – dla sal konferencyjnych, lokali gastronomiczno-rozrywkowych, poczekalni, holi, świetlic itp.;
  • 4 m2 / osobę – dla pomieszczeń handlowo-usługowych;
  • 5 m2 / osobę – dla pomieszczeń administracyjno-biurowych;
  • 7 m2 / osobę – dla archiwów, bibliotek itp.;
  • 30 m2 / osobę – dla magazynów.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: