Rodzaje apteczek pierwszej pomocy: jakie typy wyróżniamy?

Rodzaje apteczek pierwszej pomocy: jakie typy wyróżniamy?

7 grudnia 2023

Czy wiesz, jakie są rodzaje apteczek pierwszej pomocy i jak powinno wyglądać wyposażenie apteczki? Jeśli przygotowujesz się na lekcję EDB lub chcesz się dowiedzieć, jak zadbać o bezpieczeństwo swoje, swoich pracowników lub domowników, ten artykuł jest dla Ciebie. Sprawdź, co warto wiedzieć o apteczkach!

Dlaczego apteczka pierwszej pomocy jest tak istotna?

Wypadki zdarzają się wszędzie i nie sposób ich przewidzieć.  W nagłych sytuacjach dobrze wyposażona apteczka pomaga w udzielaniu pierwszej pomocy. Warto mieć świadomość, że szybka i skutecznie udzielona pierwsza pomoc przedmedyczna może uratować komuś zdrowie, a nawet życie.

Odpowiednie przechowywanie środków opatrunkowych i innych materiałów oraz sprzętów do udzielania pierwszej pomocy jest bardzo ważną kwestią. Nie powinny być one narażone na działanie wilgoci, zanieczyszczeń itp. Z tego powodu najlepiej trzymać je w specjalnie przystosowanych do tego szafkach lub pojemnikach, czyli apteczkach pierwszej pomocy. Apteczki wykonane są w taki sposób i z takich materiałów, że znajdujące się w nich środki opatrunkowe i akcesoria są chronione przed zamoknięciem, zabrudzeniem, działaniem promieni UV i mogą być w każdej chwili bezpiecznie użyte. Poza tym apteczki pozwalają utrzymać porządek w środkach pierwszej pomocy i zmniejszają ryzyko przypadkowego zdekompletowania tych środków.

Rodzaje apteczek – z czego wykonuje się apteczki i jaką mogą mieć formę?

Apteczki pierwszej pomocy mogą różnić się nie tylko przeznaczeniem i zawartością, czemu przyjrzymy się bliżej za chwilę, ale także tym, z czego są wykonane i jaką mają formę. Do produkcji apteczek wykorzystuje się materiały wytrzymałe i odporne na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Na rynku dostępne są m.in.:

  • apteczki metalowe (z odpornej na korozję blachy stalowej, malowane proszkowo),
  • apteczki z tworzyw sztucznych (z wytrzymałego, odpornego na pęknięcia itp. plastiku),
  • apteczki materiałowe (ważne, by materiał był wodoodporny, odporny na przetarcia i inne uszkodzenia mechaniczne).

Biorąc pod uwagę formę, można wyróżnić np.:

  • apteczki ścienne w formie szafek (z półkami ułatwiającymi organizację środków opatrunkowych, często zamykane na kluczyk),
  • przenośne apteczki walizkowe i apteczki podręczne w formie pojemników (przenośne apteczki często mają specjalny uchwyt, który umożliwia zawieszenie ich na ścianie; uchwyt w apteczkach walizkowych ułatwia ich przenoszenie),
  • apteczki przenośne – torby, plecaki (charakteryzują się kompaktowymi wymiarami, świetnie sprawdzają się podczas wycieczek, wędrówek pieszych, wypadów rowerowych itp.),
  • apteczki podręczne w formie materiałowego etui (są lekkie, sprawdzają się np. w roli apteczek samochodowych).

Rodzaje wkładów apteczek i ich przeznaczenie

rodzaje wkładów apteczek

Apteczka pierwszej pomocy może przydać się wszędzie. Jest niezwykle istotnym elementem wyposażenia każdego miejsca pracy. Warto ją mieć w domu, w samochodzie i podczas podróży. Oczywiście, nie chodzi o samą apteczkę – najważniejsze jest to, jak jest zaopatrzona. Samodzielne wyposażenie apteczki pierwszej pomocy może był kłopotliwe, szczególnie dla osób bez odpowiedniej wiedzy. Aby ułatwić sobie sprawę i mieć pewność, że w apteczce znajduje się wszystko, co powinno się w niej znajdować, warto wykorzystać gotowe wkłady. Wybór wkładów zależy od przeznaczenia apteczki i w jakich sytuacjach może być konieczne jej użycie.

W Polsce nie obowiązują żadne wymagania techniczno-prawne, które regulowałyby wyposażenie apteczki. Przy wyposażeniu warto kierować się normami DIN.

Normy DIN

Normy DIN to normy ustanowione przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny. W przypadku apteczek określają standardy dotyczące ich zawartości (rodzaje środków opatrunkowych, liczba poszczególnych materiałów, dodatkowe akcesoria itp.). Istnieje kilka podstawowych rodzajów wkładów apteczek wg norm DIN. Każdy ma specyficzne zastosowanie.

  • DIN 13157 – apteczki pierwszej pomocy w zakładach pracy
  • DIN 13169 – apteczki pierwszej pomocy do zabezpieczenia większej liczby osób,
  • DIN 13164 – apteczki samochodowe,
  • DIN 13167 – apteczki dla motocykli.
Pamiętaj! Zawartość apteczki pierwszej pomocy powinna być regularnie sprawdzana, a ewentualne braki uzupełniane. W razie wypadku apteczka powinna być zawsze gotowa do użycia.

Rodzaje apteczek ze względu na przeznaczenie

Jeśli chodzi o przeznaczenie i zawartość, możemy wyróżnić np.: 

  • apteczki zakładowe (w tym np. apteczki przemysłowe, biurowe, szkolne), 
  • apteczki samochodowe, 
  • apteczki turystyczne, 
  • apteczki domowe. 

Przyjrzyjmy się im bliżej.

Apteczki w miejscach pracy (apteczki zakładowe)

Apteczki pierwszej muszą znajdować się w każdym zakładzie pracy. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ogólnych przepisów BHP pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom sprawnie funkcjonujący system pierwszej pomocy w razie wypadku oraz środki do udzielania pierwszej pomocy – w szczególności punkty pierwszej pomocy oraz apteczki. Przy ustalaniu liczby apteczek oraz ich usytuowania należy uwzględnić rodzaj oraz nasilenie występujących zagrożeń. Miejsca usytuowania apteczek powinny być odpowiednio oznakowane (zgodnie z Polską Normą) i łatwo dostępne.

Zarówno apteczki w zakładach produkcyjnych, magazynach, fabrykach, jak i w biurach, szkołach, urzędach itp. powinny zawierać materiały opatrunkowe (m.in. bandaże i bandaże elastyczne, chusty opatrunkowe, plastry) oraz potrzebne akcesoria (takie jak np. rękawice jednorazowe, nożyczki, koce termiczne, zestawy do płukania oczu, maseczki do sztucznego oddychania).

W apteczkach zakładowych nie powinny znajdować się żadne leki (dotyczy to również leków przeciwbólowych) ani środki odkażające.

Apteczki samochodowe i autobusowe

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami w prywatnym samochodzie osobowym nie trzeba mieć apteczki. Mimo wszystko warto się w nią zaopatrzyć. W razie wypadku znajdujące się w apteczce środki opatrunkowe i sprzęt medyczny pozwolą zabezpieczyć urazy i zapewnić podstawową pomoc poszkodowanym do przyjazdu służb ratunkowych.

Warto wiedzieć: apteczki pierwszej pomocy są obowiązkowym elementem wyposażenia dla:

  • autobusów,
  • taksówek,
  • samochodów ciężarowych przystosowanych do przewozu osób,
  • pojazdów przeznaczonych do nauki jazdy i egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania.
Apteczki samochodowe, autobusowe i motocyklowe, tak jak apteczki zakładowe, powinny zawierać środki opatrunkowe i niezbędne akcesoria medyczne, nie powinny zawierać leków i środków dezynfekujących.

Prywatna apteczka pierwszej pomocy – apteczki domowe, turystyczne i wakacyjne

Apteczka domowa nie musi być wyposażona tak jak „profesjonalna” apteczka pierwszej pomocy. Oznacza to, że oprócz środków opatrunkowych mogą się w niej znajdować różne leki, maści itp. Początek formularza

Przykładowe wyposażenie apteczki domowej:

  • komplet środków opatrunkowych,
  • termometr,
  • nożyczki,
  • leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe,
  • leki łagodzące objawy alergii,
  • środki na oparzenia, skaleczenia, stłuczenia,
  • środki na problemy żołądkowe,
  • środki do odkażania ran.

Podobnie będzie wyglądała apteczka turystyczna. Mogą przydać się także plastry na odciski, kremy z filtrem UV, repelenty oraz środki łagodzące skutki ukąszeń owadów.

Rodzaje apteczek pierwszej pomocy i ich wyposażenie – FAQ

pytania o apteczki

Jakie są rodzaje apteczek pierwszej pomocy?

Apteczki możemy podzielić ze względu na ich przeznaczenie (np. apteczki przemysłowe, zakładowe, szkolne, biurowe, samochodowe, domowe, turystyczne), a także ze względu na to, z czego są wykonane (np. apteczki metalowe, apteczki plastikowe / z tworzyw sztucznych, apteczki materiałowe) i jaką mają formę (np. apteczki ścienne w formie szafek, apteczki przenośne, apteczki walizkowe, przenośne apteczki w formie torby na ramię lub w formie plecaka).

Dlaczego środki pierwszej pomocy warto przechowywać w apteczkach?

Środki pierwszej pomocy powinny być przechowywane w odpowiednich warunkach. Apteczka chroni je przed zabrudzeniami, wilgocią, promieniowaniem UV, co zmniejsza ryzyko ich zniszczenia oraz utraty jakości. Trzymanie materiałów opatrunkowych i akcesoriów w apteczce zmniejsza także ryzyko ich zdekompletowania, a w razie wypadku wszystkie niezbędne środki są w jednym miejscu.

Co zawiera odpowiednio wyposażona apteczka pierwszej pomocy?

Profesjonalne apteczki pierwszej pomocy, w tym apteczki zakładowe, apteczki samochodowe, powinny zawierać instrukcję udzielania pierwszej pomocy, komplet środków opatrunkowych oraz niezbędny sprzęt i akcesoria, np. rękawice jednorazowe, maski do sztucznego oddychania, zestawy do płukania oczu, nożyczki. Nie powinny znajdować się w nich żadne leki ani środki do dezynfekcji ran. Nie jest wskazana również lignina. Apteczki domowe oraz apteczki turystyczne warto zaopatrzyć nie tylko w środki opatrunkowe, ale także w termometr, podstawowe leki (np. przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, przeciwbólowe), maści i środki na oparzenia, stłuczenia, dolegliwości żołądkowe.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: