Separatory ruchu U-25 – wymagania i zastosowanie

Separatory ruchu U-25 – wymagania i zastosowanie

5 września 2022

Separatory ruchu to urządzenia BRD, które stosuje się do zabezpieczania robót drogowych i powierzchni wyłączonych z ruchu. Jakie są rodzaje separatorów i jakie muszą spełniać wymagania?

Kiedy stosuje się separatory ruchu?

Separatory U-25 wykorzystuje się do mechanicznego i optycznego:

  • wyznaczania krawędzi jezdni, zawężonych pasów ruchu i toru jazdy pojazdów,
  • oddzielania pasów ruchu dla pojazdów komunikacji zbiorowej,
  • rozdzielania pasów o przeciwnych kierunkach ruchu.

Mogą być również stosowane w celu przeciwdziałania niepożądanemu (niekontrolowanemu) przejeżdżaniu na powierzchnie wyłączone z ruchu, ciągi piesze i rowerowe. Należy je stosować w szczególności w miejscach, gdzie wyznaczenie pasów ruchu za pomocą oznakowania poziomowego jest niewystarczające dla zapewnienia bezpieczeństwa i płynności ruchu w związku z prowadzonymi robotami drogowymi, jak również jako stałe urządzenia bezpieczeństwa. Mogą być stosowane jako ciągłe lub punktowe.

Separatory U-25a i U-25b

Separatory ruchu U-25a i U-25b wykonuje się z wysokoudarowego tworzywa sztucznego lub betonu. Powinny mieć otwory umożliwiające mocowanie do nich tablic kierujących U-21. Do nawierzchni jezdni separatory muszą być przymocowane w sposób zapobiegający ich przemieszczeniu.

  • Do oddzielania pasa ruchu wyłącznie dla pojazdów komunikacji miejskiej dopuszcza się układanie separatorów U-25a barwy białej.
  • Do rozdzielania pasów o przeciwnych kierunkach ruchu, w związku z prowadzonymi robotami drogowymi, należy stosować separatory U-25a barwy żółtej – układa się je na jezdni liniowo, tworząc na jezdni ciąg w formie pasa. Takie oznakowanie wymaga dodatkowo umieszczenia tablic U-21.
  • Na prostych odcinkach wygrodzenia dopuszcza się stosowanie separatorów U-25b układanych punktowo wraz z tablicami kierującymi U-21.

Separatory ruchu U-25c

Separatory U-25c wykonuje się z tworzywa sztucznego o odpowiedniej wytrzymałości. Konstrukcja powinna umożliwiać obciążenie ich wnętrza poprzez zasypanie piaskiem lub zalanie wodą. Wykorzystywane są tylko w czasowej organizacji ruchu. Dopuszcza się stosowanie separatorów złożonych z elementów o barwach:

  • żółtej,
  • białej,
  • białej i czerwonej (montowanych na przemian).

Separatory ruchu – wymiary

  • Separatory U-25a i U-25b
Maksymalna wysokość [mm]Maksymalna długość [mm]Maksymalna szerokość [mm]
200700 ÷ 800400
100400 ÷ 500280
70150 ÷ 200150
  • Separatory U-25c
Maksymalna wysokość [mm]Maksymalna długość [mm]Maksymalna szerokość [mm]Minimalna waga [kg]
10001500 ÷ 2000450 ÷ 600200
8001000 ÷ 1500400 ÷ 550120
500800 ÷ 1100350 ÷ 45060

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: