Sprzęt ratowniczy – oznakowanie ewakuacyjne

Sprzęt ratowniczy – oznakowanie ewakuacyjne

17 listopada 2022

Miejsca pracy i budynki użyteczności publicznej, takie jak np. urzędy, szkoły, przychodnie, galerie handlowe, muszą być wyposażone w odpowiednie znaki ochrony ppoż. i znaki ewakuacyjne. Jakie tabliczki wykorzystuje się, aby oznakować sprzęt ratowniczy?

Jaką rolę pełnią znaki ochrony ppoż. i znaki ewakucyjne?

Rozporządzenie w sprawie ochrony ppoż. budynków, innych obiektów budowlanych i terenów określa obowiązki właścicieli, zarządców i użytkowników obiektów w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Jednym z podstawowych obowiązków jest zapewnienie możliwości szybkiej i bezpiecznej ewakuacji oraz wyposażenie budynków i terenów w niezbędne urządzenia przeciwpożarowe i podręczny sprzęt gaśniczy. Konieczne jest również właściwe oznakowanie przestrzeni. Znaki ochrony ppoż. i znaki ewakuacyjne wpływają na bezpieczeństwo osób znajdujących się w danym miejscu. Ułatwiają prowadzenie akcji ratunkowej, m.in. wskazując lokalizację sprzętu gaśniczego, dzięki nim łatwiej poruszać się po drodze ewakuacyjnej i bezpiecznie opuścić zagrożoną strefę.

Gdzie powinny znajdować się znaki ochrony ppoż. i znaki ewakuacyjne? Jak oznakowuje się sprzęt ratowniczy?

Zgodnie z przepisami w obiektach oznakowane powinny być m.in. drogi i wyjścia ewakuacyjne, miejsca usytuowania gaśnic, urządzeń przeciwpożarowych oraz elementów sterujących takimi urządzeniami, drzwi przeciwpożarowe i drogi pożarowe, pomieszczenia i tereny z materiałami niebezpiecznymi pożarowo, miejsca zaklasyfikowane jako strefy zagrożenia wybuchem. Oprócz tego tabliczki powinny znajdować się w miejscu, gdzie znajdują się:

  • drabiny ewakuacyjne umożliwiające szybkie opuszczenie budynku w sytuacji zagrożenia,
  • rękawy ratownicze umożliwiające opuszczenie budynku w sytuacji, gdy ze względów bezpieczeństwa nie jest możliwe opuszczenie go wyjściem ewakuacyjnym;
  • pojemniki z maskami ucieczkowymi, które chronią drogi oddechowe podczas ewakuacji ze skażonych lub zanieczyszczonych miejsc;
  • miejsca zbiórki do ewakuacji, czyli punkty, w których powinny zebrać się osoby po opuszczeniu miejsca zagrożenia;
  • miejsca lokalizacji kluczy do wyjść ewakuacyjnych – takie tabliczki umożliwiają szybkie znalezienie klucza, jeśli drzwi ewakuacyjne, np. ze względów bezpieczeństwa, muszą być zamykane.

Znaki stosowane do oznakowania budynków i innych obiektów muszą spełniać wymagania Polskich Norm.

Sprzęt ratowniczy – inne tabliczki

Na drogach ewakuacyjnych stosuje się również tabliczki wskazujące lokalizację takich elementów jak np.:

  • nosze,
  • okna ratunkowe / okna ewakuacyjne,
  • przyciski awaryjnego zatrzymania,
  • resuscytatory tlenowe,
  • defibrylatory,
  • torby medyczne,
  • krzesła ewakuacyjne,
  • młotki bezpieczeństwa.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: