Ubrania wędkarskie

Ubrania wędkarskie

19 lutego 2018

Niektórzy nie potrafią wyobrazić sobie, jak można całymi godzinami brodzić w wodzie, trzymając wędkę. Jednak ci, którzy złapali bakcyla, nie potrafią sobie wyobrazić życia bez tego. Wędkarstwo to hobby, które wymaga cierpliwości, przeznaczone jest dla osób ceniących ciszę i kontakt z naturą. Aby cieszyć się z wypadów na ryby warto zainwestować nie tylko w odpowiedni sprzęt, ale także w dobre ubrania wędkarskie. Dobre, czyli jakie?

Ubrania wędkarskie – komfortowe i dopasowane do pory roku

Przede wszystkim ubrania wędkarskie powinny być wygodne i dostosowane do warunków atmosferycznych i pory roku. To naturalne, że inna odzież będzie sprawdzać się podczas letnich wypadów, a inna podczas łowienia zimą pod lodem. Zwłaszcza łowiąc przy niższych temperaturach, warto wyposażyć się w odzież, która zapewni dobrą izolację termiczną. Ciepłe skarpety, bielizna termo aktywna, rękawice, czapka, solidne spodnie i ciepła kurtka pozwolą uniknąć przeziębienia. Dobrze, by ubrania wędkarskie były odporne na wilgoć i przemakanie.

Wodery

Nieodłącznym elementem stroju każdego wędkarza są wodery, czyli rodzaj nieprzemakalnego obuwia, a właściwie spodniobutów. Wodery zrobione są z wodoodpornego materiału (przeważnie gumowego), mogą być ocieplane. Guma powinna być solidna i odporna na uszkodzenia mechaniczne, dzięki temu mamy pewność, że nasze spodniobuty wytrzymają trochę więcej niż jeden sezon. Wodery nie powinny być dopasowane, ponieważ wówczas ciężko się w nich poruszać. Warto pamiętać, że wodery należy ubierać na stosowną do pory roku i warunków atmosferycznych odzież. Latem lepiej nie nakładać ich na gołe ciało –  można nabawić się odparzeń.

Czy odzież na ryby musi być w moro?

Wędkarze, myśliwi, leśnicy czy np. osoby, które lubią chodzić na grzyby, często wybierają odzież w tzw. barwach ochronnych. Dominuje tu kolor oliwkowy, odcienie zielonego, brązowego i szarego, bardzo popularnym motywem jest moro. Ale czy rzeczywiście ubrania wędkarskie muszą być utrzymane w takiej kolorystyce, czy jest to po prostu moda? To zależy od tego, jak i gdzie łowimy. Jeżeli wędkujemy z łodzi, daleko od brzegu, maskowanie się nie jest konieczne. Maskujące ubrania wędkarskie sprawdzą się jednak, gdy wędkujemy np. z brzegu, w dość bliskiej odległości od siedlisk ryb.

Udostępnij: