Zakaz postoju, parkowania w dni parzyste i nieparzyste: po co stosuje się znaki?

Zakaz postoju, parkowania w dni parzyste i nieparzyste: po co stosuje się znaki?

25 sierpnia 2023

Wszystko, co warto wiedzieć o znakach wyrażających zakaz postoju. Wyjaśniamy, jaka jest różnica między znakiem B-35 (zakaz postoju) a B-36 (zakaz zatrzymywania) i kiedy, mimo znaku B-35, możliwe jest zatrzymanie pojazdu na dłużej niż 1 min. Przyglądamy się również znakom B-37 (zakaz postoju w dni nieparzyste) i B-38 (zakaz postoju w dni parzyste). Sprawdzamy, co oznacza taki znak na drodze i kiedy się go stosuje.

Zakaz postoju a zakaz zatrzymywania się – znaki B-35 i B-36

B-35 i B-36 to znaki, których znaczenie może się mylić. Pierwszy z nich wyraża zakaz postoju, natomiast drugi – zakaz zatrzymywania się. Warto pamiętać, że zatrzymanie i postój to dwa różne terminy i nie można używać ich zamiennie. Zgodnie z kodeksem drogowym:

  • unieruchomienie pojazdu niewynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego, trwające nie dłużej niż 1 minutę, oraz każde unieruchomienie pojazdu wynikające z tych warunków lub przepisów to ZATRZYMANIE POJAZDU;
  • unieruchomienie pojazdu niewynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego, trwające dłużej niż 1 minutę to POSTÓJ POJAZDU.

B-35 „zakaz postoju” – ukośna linia koloru czerwonego na niebieskim tle.

Znak stosuje się w miejscach, w których:

  • występuje konieczność ograniczenia postoju na drodze;
  • ze względu na warunki ruchu należy umożliwić krótkotrwałe unieruchomienie pojazdu, np. w celu zabrania lub wysadzenia pasażera przed takimi obiektami jak urzędy, instytucje, budynki użyteczności publicznej itp.

B-36 „zakaz zatrzymywania się” – dwie krzyżujące się linie koloru czerwonego na niebieskim tle.

Znak stosuje się:

  • w celu wyeliminowania zatrzymania się pojazdów na odcinkach dróg, na których nawet ich chwilowe unieruchomienie może spowodować pogorszenie płynności ruchu, zmniejszenie przepustowości i wzrost zagrożenia bezpieczeństwa ruchu;
  • w pobliżu obiektów specjalnych, takich jak np. banki, obiekty MON, których potrzeba oznakowania znakiem B-36 wynika z odrębnych przepisów.

Jakie informacje mogą znajdować się na znaku B-35?

zakaz postoju

Pod zakazem postoju dozwolone jest chwilowe unieruchomienie pojazdu, np. aby pasażer mógł wysiąść z samochodu. Co do zasady zakaz obowiązuje przez całą dobę, a zatrzymanie może trwać maksymalnie 1 minutę – chyba że na znaku lub na tabliczce pod znakiem B-35 umieszczone są inne informacje.

  • Zakaz postoju wyrażony znakiem B-35 może obowiązywać tylko w konkretnych godzinach, a nie przez całą dobę. W takiej sytuacji na znaku lub na tabliczce pod znakiem podaje się godziny obowiązywania tego zakazu (np. w godz. 7-19).
  • W niektórych sytuacjach dopuszczone jest unieruchomienie w danym miejscu pojazdu na czas dłuższy niż 1 minuta. Wówczas na znaku umieszcza się napis określający czas dopuszczonego postoju (np. ponad 15 min).
  • Na znaku B-35 lub na tabliczce pod znakiem mogą jednocześnie znajdować się informacje, w jakich godzinach obowiązuje zakaz postoju, i na jak długo dopuszczone jest zatrzymanie pojazdu (np. w godz. 7-19, ponad 15 min – oznacza to, że w wymienionych godzinach zabroniony jest postój dłuższy niż 15 minut).
  •  W przypadku, gdy konieczne jest wprowadzenie okresowych ograniczeń postoju, pod znakiem B-35 umieszcza się tabliczkę z odpowiednim napisem, np. „Od dnia…”, „W dniach…” (dzień miesiąca wpisuje się cyframi arabskimi, natomiast miesiąc – rzymskimi). Takie oznakowanie musi zostać ustawione z co najmniej pięciodniowym wyprzedzeniem.
  • Odstępstwa od obowiązywania znaku dla niektórych rodzajów pojazdów wyraża się poprzez umieszczenie tabliczki z napisem „Nie dotyczy…”.

Znaki B-37 (zakaz postoju w dni nieparzyste) i B-38 (zakaz postoju w dni parzyste)

Jak widać, zakaz postoju może obowiązywać tylko okresowo lub w konkretnych godzinach. Niekiedy dopuszczalne jest unieruchomienie pojazdu na dłużej niż 1 minuta. Znak B-35 (i zamontowane pod nim tabliczki) to jednak niejedyny znak regulujący możliwość postoju w danym miejscu. Zakaz postoju może bowiem obowiązywać w danym miejscu tylko w dni nieparzyste lub tylko w dni parzyste. Wówczas stosuje się odpowiednio znak B-37 i znak B-38. Po co ustawia się takie znaki?

Znak B-37 „zakaz postoju w dni nieparzyste” stosuje się przede wszystkim w miastach, w celu udostępnienia jednej strony jezdni, co drugi dzień, np. na potrzeby zaopatrzenia sklepów, sprzątania drogi, usuwania śniegu.

  • Zakaz wyrażony znakiem obowiązuje w nieparzyste dni miesiąca.
  • Znak B-37 powinien być umieszczony po stronie nieparzystej ulicy (z nieparzystymi numerami posesji).
  • Znak B-37 stosuje się w parze ze znakiem B-38, który umieszcza się po przeciwnej stronie drogi.
  • Dla wprowadzenia zakazu postoju w dni nieparzyste na stronie placu stosuje się znak B-37 z tabliczką T-26. Na przeciwległej stronie placu stosuje się analogicznie znak B-38 z tabliczką T-26.

Znak B-38 „zakaz postoju w  dni parzyste” ma takie samo zastosowanie co znak B-37.

  • Zakaz wyrażony znakiem obowiązuje w parzyste dni miesiąca.
  • Znak B-37 powinien być umieszczony po parzystej stronie ulicy (z parzystymi numerami posesji).
  • Znak B-38 stosuje się w parze ze znakiem B-37, który umieszcza się po przeciwnej stronie drogi.
  • Dla wprowadzenia zakazu postoju w dni parzyste na placu stosuje się znak B-38 z tabliczką T-26. Na przeciwległej stronie placu stosuje się analogicznie znak B-37 z tabliczką T-26.

Umieszczenie znaków B-37 i B-28 dopuszcza postój pojazdu trwający max. 1 minutę, zakaz nie obowiązuje od godziny 21 do 24. Zasady stosowania obu znaków (oprócz godzin obowiązywania i miejsca obowiązywania) są analogiczne jak w przypadku znaku B-35.

Tabliczki pod znakami B-37 i B-38

Tabliczka T-26 stosowana jest, gdy znaki B-38 i B-38 wyrażają zakaz postoju w dni parzyste/nieparzyste na placu. Oprócz tego pod znakami B-37 i B-38 mogą występować tabliczki:

  • T-25a – wskazuje na początek zakazu wyrażonego znakiem;
  • T-23b – wskazuje na kontynuację zakazu wyrażonego znakiem;
  • T-23c – wskazuje na odwołanie zakazu wyrażonego znakiem.
Umieszczona pod znakiem B-37 lub B-38 tabliczka T-24 wskazuje, że pojazd pozostawiony w miejscu, w którym obowiązuje zakaz wyrażony tym znakiem, zostanie usunięty z drogi na koszt właściciela.

Znaki zakazu postoju w dni parzyste i nieparzyste – FAQ

zakaz parkowania

W jakim celu stosuje się znaki B-37 (zakaz postoju w dni nieparzyste) i B-38 (zakaz postoju w dni parzyste)?

Znak „zakaz parkowania w dni… (parzyste/nieparzyste)” stosuje się w celu zapewnienia łatwiejszego dostępu do jednej strony jezdni. Ograniczenie możliwości parkowania co drugi dzień po parzystej/nieparzystej stronie ulicy może być ważne np. dla służb miejskich, zaopatrzenia sklepów itp.

Czy zakaz wyrażony znakiem B-37 lub B-38 obowiązuje przez całą dobę?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych zakaz wyrażony znakiem B-37 i B-38 nie obowiązuje od godziny 21 do 24.

W jak sposób ustawia się znaki B-37 i B-38?

Znak B-37 umieszcza się po tej stronie ulicy, na której znajdują się nieparzyste numery posesji, i w parze ze znakiem B-38, umieszczanym po drugiej stronie ulicy. Jeśli istnieje konieczność wprowadzenia zakazu postoju w dni nieparzyste na placu, stosuje się znaki B-37 i B-38 (ustawione po przeciwległych stronach placu) wraz z tabliczką T-26.

Jaki mandat grozi za parkowanie w miejscu, w którym ustawiony jest znak „zakaz parkowania w dni parzyste” lub „zakaz parkowania w dni nieparzyste”?

Za parkowanie w miejscu, w którym ustawiony jest znak B-37 (zakaz postoju w dni parzyste) lub B-37 (zakaz postoju w dni nieparzyste) grozi mandat w wysokości 100 zł i 1 pkt karny.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: