Zakaz używania windy w razie pożaru – oznakowanie

Zakaz używania windy w razie pożaru – oznakowanie

22 marca 2024

Zakaz używania windy w razie pożaru jest jedną z podstawowych zasad bezpieczeństw mającą na celu ochronę życia i zdrowia osób znajdujących się w budynku. Aby użytkownicy mieli tego świadomość i aby zminimalizować ryzyko w sytuacjach awaryjnych, warto zadbać o odpowiednie oznakowanie. Jakie znaki będą przydatne do oznakowania budynków, w których znajdują się windy?

Windy umożliwiają szybkie i komfortowe przemieszczanie się pomiędzy kondygnacjami bez konieczności pokonywania schodów. Ułatwiają poruszanie się pomiędzy piętrami m.in. osobom z wózkami dziecięcymi, osobom niepełnosprawnym, o ograniczonych możliwościach poruszania się, osobom starszym. Szczególnie w budynkach wielopiętrowych stanowią niezastąpiony środek transportu nie tylko dla osób, ale i ładunków. Warto jednak pamiętać, że w razie pożaru korzystanie z wind, które nie są przystosowane do ewakuacji i pracy w warunkach awaryjnych, jest zabronione.

Dlaczego obowiązuje zakaz używania windy w razie pożaru?

Zasadniczo dźwigi osobowe i osobowo-towarowe nie są przeznaczone do ewakuacji w razie pożaru. Korzystanie z windy w sytuacji zagrożenia może być bardzo niebezpieczne, m.in. ze względu na ryzyko awarii zasilania, systemów sterujących itp. Pasażerowie mogą utknąć w kabinie, a winda może stać się pułapką. Dodatkowym zagrożeniem mogą być dym i trujące gazy.

Windy strażackie

W niektórych budynkach mogą znajdować się dźwigi dla ekip ratunkowych. Również takie windy nie są przeznaczone do ewakuacji – chyba że pod kontrolą straży pożarnej. Windy strażackie oznaczone są odpowiednim znakiem.

Zakaz używania windy w razie pożaru – jakie znaki?

Jeżeli ze względów bezpieczeństwa widna nie może być używana podczas pożaru lub innego zagrożenia, powinna być właściwie oznakowana. Znaki powinny być odpowiedniej wielkości i dobrze widoczne, tak aby w sytuacji zagrożenia użytkownicy byli świadomi zakazu używania widny.

Do oznakowania stosuje się znaki różnego typu (znaki zakazu BHP, znaki technicznych środków przeciwpożarowych, znaki ratunkowe). Wszystkie łączy podobny piktogram – przekreślony rysunek symbolicznie przedstawiający postać (lub postaci) w windzie i płomienie. Na niektórych znakach, oprócz grafiki, widnieje także krótki komunikat słowny.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: