Zakaz wstępu do lasu – oznakowanie

Zakaz wstępu do lasu – oznakowanie

3 czerwca 2022

Spacerując po lesie, można spotkać się z różnego rodzaju oznakowaniem. Tablice leśne przekazują różne ważne informacje, ostrzegają przed zagrożeniami lub wyrażają zakazy, np. zakaz wstępu do lasu. Kiedy wejście do lasu może być zabronione i jakie tablice o tym mówią?

Kiedy obowiązuje zakaz wejścia do lasu?

Lasy stanowiące własność Skarbu Państwa są udostępniane dla ludności. Mówi o tym ustawa o lasach. W niektórych miejscach i w niektórych sytuacjach obowiązuje jednak zakaz wstępu do lasu.

Stały zakaz wstępu do lasu

Zgodnie ze wspomnianą ustawą stałym zakazem wstępu objęte są lasy stanowiące:

  • uprawy leśne do 4 m wysokości,
  • powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne,
  • ostoje zwierząt,
  • źródliska rzek i potoków,
  • obszary zagrożone erozją.

Okresowy zakaz wstępu

Nadleśniczy może wprowadzić okresowy zakaz wstępu do lasu stanowiącego własność Skarbu Państwa, jeśli:

  • wystąpiło zniszczenie albo znaczne uszkodzenie drzewostanów lub degradacja runa leśnego,
  • występuje duże zagrożenie pożarowe,
  • wykonywane są zabiegi gospodarcze związane z hodowlą, ochroną lasu lub pozyskiwaniem drewna.

Tablice zabraniające wstępu do lasu

Lasy objęte stałym lub okresowym zakazem wstępu (oprócz upraw leśnych) oznacza się odpowiednimi tablicami.

Zakaz wstępu do lasu – wzór tablicy

Wzór tablicy określa rozporządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 6 stycznia 1998 r.

Znak składa się z dwóch tablic:

  • tablica górna – żółta tablica w kształcie prostokąta o wysokości 40 cm i szerokości 35 cm, wykonana z blachy ocynkowanej lub innego trwałego materiału; w górnej jej części umieszczona jest czarna sylwetka idącego człowieka przekreślona skośnie na krzyż czerwonymi liniami; przed sylwetką człowieka znajduje się rysunek zielonego drzewka świerkowego; w dolnej części tablicy umieszczony jest czarny napis „ZAKAZ WSTĘPU”;
  • dolna tablica – żółty prostokąt o wysokości 20 – 25 cm i szerokości 35 cm; znak wykonany z takiego samego materiału co tablica górna; na tablicy umieszczony jest napis informujący o przyczynie zakazu wejścia do lasu i terminie jego obowiązywania (w przypadku zakazu okresowego); w prawym dolnym rogu umieszcza się informację o zarządcy (właścicielu) lasu i jego adresie.

Znaki umieszcza się na słupku drewnianym lub metalowym, na wysokości 1,8 m (od dolnej krawędzi tablicy do powierzchni gruntu). Tablice powinny znajdować się na granicy lasu objętego zakazem, w szczególności przy drogach publicznych oraz drogach leśnych, na których dopuszczony jest ruch pojazdów.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: