Zielony listek – czy jest obowiązkowy dla młodych kierowców?

Zielony listek – czy jest obowiązkowy dla młodych kierowców?

13 czerwca 2022

Zielony listek klonu na szybie auta wskazuje, że za kierownicą siedzi młody kierowca. Czy tego rodzaju naklejki są obowiązkowe? Czy przepisy ruchu drogowego nakładają na młodych kierowców jakieś szczególne obowiązki?

Zielony listek – obowiązkowy czy nie?

Kierowcy przykleją na szyby i karoserię swoich samochodów różne nalepki. Niektóre stanowią wyraz ich poglądów czy upodobań, inne przekazują istotne informacje dla innych uczestników ruchu, np. „dziecko w samochodzie”. Od połowy lat 70. młodzi kierowcy musieli jeździć z naklejką z listkiem klonowym. W ostatnich latach dużo mówi się o ponownym wprowadzeniu konieczności takiego oznakowania auta. Przepis miały obowiązywać od 2018 r., ale ostatecznie zapisy znajdujące się w art. 91 ustawy o kierujących pojazdami, ostatecznie nie weszły w życie.

Zielony listek nie jest obowiązkowy, jednak na pewno warto mieć taką naklejkę. Kosztuje niewiele, a poprawia bezpieczeństwo na drodze – ostrzega innych kierowców, że kierujący tak oznaczonym pojazdem nie ma tak dużego doświadczenia.

Przepisy dla młodych kierowców – co warto wiedzieć?

Ustawa o kierujących pojazdami ma wprowadzić nie tylko obowiązkowy zielony listek, ale również szereg innych przepisów dotyczących młodych kierowców. Na razie nie wiadomo, kiedy wejdą one w życie, jednak warto wiedzieć, jakie zmiany mogą nastąpić.

W okresie próbnym (w ciągu dwóch lat od pierwszego zdania egzaminu i uzyskania prawa jazdy kat. B) kierowca ma być zobligowany do:

  • odbycia kursu dokształcającego i praktycznego szkolenia (między 4 a 8 miesiącem od dnia otrzymania prawa jazdy);
  • jeżdżenia z naklejką z zielonym liskiem klonowym na tylnej szybie auta (przez pierwsze 8 miesięcy okresu próbnego).

Nie tylko zielony listek – jakie jeszcze przepisy mają wejść w życie?

W okresie próbnym, przed upływem 8 miesiąca od otrzymania prawa jazdy, kierujący nie będzie mógł:

  • przekraczać prędkości 50 km/h w obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym i 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej;
  • prowadzić pojazdu bez zielonego listka;
  • podejmować pracy zarobkowej w charakterze kierowcy;
  • wykonywać działalności gospodarcze polegającej na kierowaniu pojazdem określonym dla prawa jazdy kategorii B.
Udostępnij: