Znak dla materiałów o podwyższonej temperaturze

Znak dla materiałów o podwyższonej temperaturze

16 sierpnia 2022

Kiedy pojazd ADR powinien mieć znak dla materiałów o podwyższonej temperaturze? Jak wygląda naklejka i gdzie powinna się znajdować?

Pomarańczowe tablice ADR

Pojazdy ADR muszą być odpowiedni oznakowane. Charakterystycznym elementem oznakowania są pomarańczowe tablice W zależności od rodzaju przewożonego ładunku, mogą to być tablice gładkie lub z numerami.

  • Tablice gładkie – oznacza się nimi pojazdy przewożące towary niebezpieczne w sztukach przesyłki (w opakowaniach).
  • Tablice numeryczne – niezbędne do oznakowania cystern. Górny rząd cyfr (dwie lub trzy cyfry) to numer identyfikacji zagrożenia. Wskazuje na właściwości substancji, np. na jej działanie trujące, zapalność czy działanie żrące. Dolny rząd (cztery cyfry) to numer rozpoznawczy materiału (numer UN).

Znak dla materiałów o podwyższonej temperaturze – jak wygląda i kiedy się go stosuje?

Przy transporcie niektórych substancji konieczne jest dodatkowe oznakowanie. Znak dla materiałów o podwyższonej temperaturze należy umieszczać na pojazdach-cysternach, kontenerach-cysternach, cysternach przenośnych, pojazdach specjalnych, kontenerach specjalnych, pojazdach specjalnie wyposażonych lub kontenerach zawierających:

  • materiały w postaci ciekłej przewożone albo nadawane do przewozu w temperaturze nie niższej niż 100°C lub
  • w postaci stałej przewożone albo nadawane do przewozu w temperaturze nie niższej niż 240°C.

Znak powinien mieć kształt trójkąta równobocznego o boku długości minimum 250 mm. Boki powinny być czerwone, a wewnątrz, na białym polu, powinien znajdować się biało-czerwony piktogram przedstawiający termometr. Przepisy nie podają, jakie wymiary powinien mieć rysunek termometru wewnątrz trójkąta. Mówią natomiast, że elementy, dla których nie podano wymiarów, powinny być proporcjonalne do pozostałych elementów.

Gdzie powinien znajdować się znak dla materiałów o podwyższonej temperaturze?

Znak powinien znajdować się na obu bokach i z tyłu pojazdu. W przypadku kontenerów, kontenerów-cystern i cystern przenośnych znak umieszcza się na obu bokach i na obu czołach.

Na kontenerach-cysternach lub cysternach przenośnych o pojemności nie większej niż 300 litrów, na których dostępna powierzchnia jest zbyt mała, by umieścić pełnowymiarowy znak temperatury, wymiary boków znaku można zmniejszyć do 100 mm.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: