Znak „krzesło ewakuacyjne”

Znak „krzesło ewakuacyjne”

27 czerwca 2024

Jednym z ważniejszych elementów systemu bezpieczeństwa budynków użyteczności publicznej jest właściwe oznakowanie ewakuacyjne, które w sytuacji zagrożenia umożliwia sprawne wydostanie się z zagrożonego miejsca. Znaki ewakuacyjne mogą również wskazywać lokalizację różnych urządzeń i sprzętów istotnych dla akcji ratowniczej, np. krzeseł ewakuacyjnych. Jak wygląda znak „krzesło ewakuacyjne” i do czego służy taki sprzęt?

Co to jest i do czego służy krzesło ewakuacyjne?

Krzesło ewakuacyjne jest sprzętem, które umożliwia szybką i bezpieczną ewakuację osób, które nie mogą poruszać samodzielnie, i osób o ograniczonej mobilności. Dzięki nim w łatwy sposób można transportować takie osoby zarówno po schodach, jak i po powierzchniach poziomych. Krzesła charakteryzują się lekką, ale wytrzymałą konstrukcją, wyposażone są także w kółka. Pasy bezpieczeństwa zabezpieczają osobę ewakuowaną przed spadnięciem. Większość modeli krzeseł można złożyć, co ułatwia przechowywanie takiego sprzętu.

Krzesła są szczególnie przydatne w miejscach, w których przebywają osoby starsze, niepełnosprawne, z problemami zdrowotnymi uniemożliwiającymi samodzielne poruszanie się. Warto o nie zadbać także w innych budynkach użyteczności publicznej – mogą być pomocne w razie ewakuacji osób rannych, które straciły przytomność itp.

Znak „krzesło ewakuacyjne” – oznakowanie zgodne z normą PN-EN ISO 7010

Znaki zgodne z normą PN-EN ISO 7010 charakteryzują się dużą czytelnością. Umieszczone na nich grafiki zostały zaprojektowane w taki sposób, by ich znaczenie nie budziło wątpliwości. Znak „krzesło ewakuacyjne” ma kształt kwadratu. Utrzymany jest w kolorystyce typowej dla znaków ewakuacyjnych – zielone tło, piktogram oraz obwódka w kolorze fosforescencyjnym białym. Piktogram przedstawia w schematyczny sposób ewakuację osoby (siedzącej w specjalnym krześle) po schodach w dół.

Krzesło ewakuacyjne a materac ewakuacyjny

Innym sprzętem służącym do ewakuacji osób, które mają problemy z samodzielnym poruszaniem się, jest materac ewakuacyjny. W odróżnieniu od krzesła pozwala na ewakuację w pozycji leżącej, co w niektórych przypadkach może być bardziej bezpieczne i komfortowe. Znak „krzesło ewakuacyjne” jest podobny do znaku „materac ewakuacyjny”. Na tym drugim piktogram przedstawia ewakuację osoby znajdującej się w pozycji leżącej, z wykorzystaniem materaca.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: