Znaki morskie

Znaki morskie

9 kwietnia 2017

Polskie prawo określa bardzo dokładnie systemy znaków, które muszą być stosowane w przypadku wszystkich jednostek pływających, czyli okrętów, żaglówek, platform wiertniczych i innych. Ze względu na bardzo dużą różnorodność takich obiektów pływających znaki morskie również muszą wykazywać się odpowiednią specyfiką. Ich głównym zadaniem jest przede wszystkim:

Znaki morskie – co trzeba wiedzieć?

Trzeba wyraźnie podkreślić, że jednostki pływające podlegają równie surowym zasadom znakowania, jak każdy inny obiekt. Wszystkie reguły są określone w odpowiednich aktach prawnych, których zawartość należy na bieżąco monitorować. To właśnie należy do obowiązku właściciela danej jednostki pływającej. W przypadku kontroli i posiadania np. nieaktualnych piktogramów właściciel poniesie karę. Zazwyczaj kończy się to grzywną, ale to naprawdę niewielkie konsekwencje biorąc pod uwagę rangę i znaczenie znaków morskich.
W sytuacjach zagrożenia mają one chronić ludzkie życie i nie wolno oszczędzać na tym wyposażeniu własnej jednostki pływającej.

Nad poprawnością znaków oraz piktogramów czuwają wykwalifikowani eksperci. To oni odpowiadają za katalog możliwych znaków, które następnie należy w zależności od potrzeb zainstalować na swojej jednostce pływającej. Ze względu na różne funkcje, które pełnią jednostki pływające, np.:

  • badawcze – łódź głębinowa

  • militarne – łódź saperska

  • rekreacyjne – jacht

  • techniczne – żuraw

  • przemysłowe – platforma wiertnicza

i wiele innych, znaki morskie muszą spełniać szczegółowe wytyczne. Inne wymagania są bowiem w łodzi podwodnej, a inne na łódce. Gdzieś, gdzie sprawdzą się fotoluminescencyjne znaki podłogowe czy listwy przypodłogowe, w innym przypadku nie znajdą zastosowania. Wiadomym jest również, że wyposażenie dużego statku pasażerskiego jest bardziej skomplikowane niż w przypadku małej żaglówki. Aby dokładnie określić techniczne parametry znaków morskich i piktogramów grupa niezależnych ekspertów bierze pod uwagę właśnie zastosowanie danej jednostki pływającej.

Jeśli jesteś właścicielem żaglówki albo rozpoczynasz pracę na platformie wiertniczej to sprawdź dokładnie w odpowiednich aktach prawnych, które znaki morskie są obowiązkowe. Ich stosowanie i rozpoznawanie zagwarantuje Tobie i innym osobom bezpieczeństwo.

Udostępnij: